جلوه اي از فعاليت ها و خدمات آستان قدس رضوي 

 آستان قدس رضوي به بركت مرقد منور ثامن الحجج، حضرت رضا (عليه السلام) و نظام مقدس جمهوري اسلامي در سايه مديريت اسلامي حضرت آيت اله واعظ طبسي، توليت عظماي آستان قدس رضوي، شاهد تحولاتي عظيم و چشمگير در زمينه هاي گوناگون بوده و د دروان پس از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي، در عرصه هاي مختلف نقشي با اهميت ايفاد نموده و فعاليت هاي آن، به صورتي توسعه يافته است كه از لحاظ كمي و كيفي، حتي با مجموع دستاوردهاي چند قرن گذشته در اين آستان نوراني قابل مقايسه نيست.

فعاليت هاي عميق و متنوع آستان قدس رضوي در راستاي حفظ و احياي موقوفات براساس نيت وقف كنندگان و نيازهاي عمومي جامعه، به ويژه امور مرتبط با زائران گرامي مرقد منور حضرت رضا (عليه السلام) و با تأكيد بر امور معنوي و فرهنگي، به عنوان اصلي ترين وظيفه آن، از طريق تشكيلات سازمان مركزي و حوزه هاي وسيع تخصصي، شامل شش حوزه معاونت، يك اداره كل، يك سازمان اقتصادي، چهارده موسسه فرهنگي و نهاد علمي، آموزشي و اجتماعي در سطوح كشوري و بين المللی انجام مي گيرد.
اينك به گوشه اي از فعاليت هاي گسترده آستان قدس رضوي در ترويج فرهنگ و معارف اسلامي و خدمات عام المنفعه اشاره مي شود.
نهادها و موسسه هاي فرهنگي، علمي، پژوهشي، آموزشي و اجتماعي آستان قدس رضوي
درحوزه فعاليت هاي فرهنگي آستان قدس رضوي تا قبل از پيروزي انقلاب اسلامي، تنها كتابخانه اي با كمتر از 50 هزار جلد كتاب، يك موزه و اداره امور فرهنگي وجود داشته است. در حال حاضر براساس اهميت اهداف و برنامه هاي فرهنگي و تبليغي، با اهتمام توليت عظماي آستان قدس رضوي، موسسه هاي گوناگون فرهنگي ـ اجتماعي، علمي و آموزشي ـ ژوهشي تأسيس شده است و در هر يك از آنها مجموعه اي از فعاليتهاي گسترده معنوي، فرهنگي و مطالعات تخصصي جريان دارد.
* شوراي عالي فرهنگي
سياست گذاري، نظارت و هماهنگ سازي و تقويت پشتوانه فكري و نرم افزاري برنامه ها و فعاليتهاي فرهنگي و تبليغي آستان قدس رضوي
* معاونت تبليغات و ارتباط اسلامي:
برنامه ريزي، هماهنگي و ارتقاي همه جانبه كيفي و كمي ارائه تبليغات و توسعه ارتباطات و خدمات فرهنگي و معنوي به زائران محترم حرم مقدس امام هشتم (عليه السلام) و علاقمندان در سراسر جهان
* سازمان كتابخانه ها، موزه ها و مركز اسناد آستان قدس رضوي
اين سازمان شامل بخش هاي زير است:
كتابخانه مركزي آستان قدس رضوي: با بيش از يك ميليون و سيصد هزار نسخه كتاب چاپي در موضوعات متنوع، حدود 40 هزار نسخه كتاب چاپ سنگي، هفتاد و هشت هزار نسخه كتاب و منابع خطي، بيش از هفتاد هزار جلد كتاب خارجي به 69 زبان زنده دنيا، حدود هفت ميليون برگ سند تاريخي، يك ميليون نشريه به زبان هاي فارسي و خارجي و انتشار فصلنامه تخصصي، علمي، پژوهشي «كتابداري و اطلاع رساني» و بيش از يكصد و بيست هزار نفر عضو و با مساحت 28800 متر مربع زيربنا، به عنوان يكي از غني ترين، بزرگ ترين و معتبرترين كتابخانه ها و مراكز اسناد ايران و جهان مطرح است.
كتابخانه هاي وابسته به آستان قدس رضوي: اكنون بيش از 40 كتابخانه در سطح كشور و يك كتابخانه در كشور هندوستان به سازمان كتابخانه ها، موزه ها و مركز اسناد آستان قدس رضوي وابسته هستند. اين كتابخانه ها در مجموع بيش از يك ميليون و دويست و پنجاه هزار نسخه كتاب چاپي و حدود بيست و يك هزار نسخه كتاب خطي در اختيار داشته، به بيش از يكصد و شصت هزار نفر عضو خدمات ارائه مي دهند.
* موزه هاي آستان قدس رضوي:
شامل 3 موزه و 12 گنجينه با عناوين زير است:
گنجينه هاي قرآن، هداياي مقام معظم رهبري، فرش، تاريخ مشهد، سكه و مدال، تمبر و اسكناس، ظروف چيني و چراغدان هاي بارفتن، سلاح، ساعت و ابزار آلات ستاره شناسي، هنرهاي تجسمي، صدف، حلزون و نرم تنان دريايي و گنجينه تزيينات و آرايه هاي وابسته به معماري (در دست احداث)، موزه مردم شناسي، موزه ملي ملك تهران و موزه وزيري يزد.
 
* بنياد پژوهش هاي اسلامي:
با بهره گیري از خدمات علمي حدود 135 پژوهشگر و شخصيت هاي محقق در قالب 16 گروه تخصصي، در مجموعه ساختماني به وسعت 24000 متر مربع در سه عرصه تأليف، ترجمه و تصحيح متون اسلامي در جهت احياء و نشر علوم قرآني و معارف اهل بين نقش مهمي ايفا مي كند. از افتخارات بنياد مذكور، انتشار حدود 7 ميليون و پانصد و هشتاد هزار نسخه كتاب با 1808 مجلد شامل 1006 عنوان مي باشد كه 50 اثر از انتشارات اين بنياد، به عنوان كتاب سال و كتاب برگزيده در جشنواره هاي مختلف معرفي شده اند.
* دانشگاه علوم اسلامي رضوي:
در اين دانشگاه قريب به 800 دانشجو در سه مقطع كارشناسي، كارشناسي ارسد و دكترا در قالب 18 رشته تحصيلي و گروه هاي مختلف پژوهشي فعاليت مي كند. واحد شماره 2 دانشگاه علوم اسلامي رضوي در سال 1383 با 10800 متر مربع زير بنا احداث شده است. دانشگاه رضوي تاكنون بيش از 40 عنوان كتاب منتشر كرده است كه از اين تعداد، 11 عنوان آن در جشنواره ها و مراسم كتاب سال برگزيده شده است. نشريات «انديشه حوزه» و «الهيات و حقوق»، دو نشريه تخصصي اين دانشگاه است.
* دانشگاه امام رضا (عليه السلام):
اين دانشگاه هم اكنون با بيش از 1400 دانشجو در 8 رشته كارشناسي مشغول فعاليت است. انتشار بيش از 135 عنوان كتاب در تيراژ هشتصد هزار جلد و برگزيده شدن پنج عنوان از كتاب هاي مورد اشاره در جشنواره هاي خوارزمي و فردوسي، از دستاوردهاي اين دانشگاه است.
يادآوري مي شود كه دانشگاه امام رضا (عليه السلام) در بين 48 موسسه آموزش عالي و غير انتفاعي از نظر شاخص فضاي آموزشي و رفاهي، كتب و نشريات و مركز رايانه، در زمره بهترين موسسه هاي آموزش عالي معتبر در سطح كشور است. از مهم ترين فعاليت هاي دانشگاه امام رضا (عليه السلام)، اقدام به تأسيس و ساخت بيمارستان فوق تخصصي رضوي به اهتمام و عنايت ويژه توليت عظماي آستان قدس رضوي است. با راه اندازي اين بيمارستان و مركز برجسته پژوهشي، آموزش و بهداشتي، عملاً‌ دانشگاه امام رضا (عليه السلام) در حال تبديل شدن به يك قطب تأثير گذار و ممتاز در زمينه پزشكي و مطالعات علمي در كشور جهان است.
* بيمارستان فوق تخصصي رضوي
بيمارستان 320 تختخوابي فوق تخصصي رضوي، در زمينه به مساحت تقريبي 4000000 متر مربع با زير بناي حدود 56000 متر مربع در 5 طبقه احداث شده است.
وابستگي اين مركز به آستان قدس رضوي و در اختيار داشتن تجهيزات پزشكي پيشرفته مطابق با آخرين فناوري هاي روز دنيا، ضمن برخورداري از كادر درماني متخصص و مجرب و دارا بودن امكانات مورد نياز درماني و غير آن، همراه با رعايت كامل ضوابط شرعي و استانداردهاي پزشكي، از ويژگي هاي قابل توجه و منحصر به فرد بيمارستان فوق تخصصي رضوي مي باشد.
بخشهاي مختلف بيمارستان عبارتند از:
واحد CSR (استريليزاسيون مركزي) ـ MRI ـ پزشكي هسته اي ـ آندوسكوپي ـ اورژانس ـ كلينيك هاي تخصصي (چك آپ Check up) ـ هولتر مونيتورينگ ـ‌ دندان پزشكي ـ گوش و حلق و بيني ـ درد ـ زنان ـ زايمان بدون درد ـ داخلي) آزمايشگاه ـ‌ راديولوژي (ساده، ديجيتال، ماموگرافي، پانوركس و تراكم استخوان) ـ سونوگرافي (ثابت و سيار) ـ سي تي اسكن و سيتي آنژيوگرافي ـ داروخانه ـ بخش بازتواني قلب ـ اتاق هاي عمل مركزي ـ كت لب (كاتتريسم قلبي) ـ ICUها (ICU جراحي قلب باز ـ ICU جراحي) ـ بخش جراي ـ بخش زنان ـ بلوك ز ايمان ـ NICU (مراقبت هاي ويژه نوزادان)، دپارتمان قلب شامل: بخش قلب 1 و 2، CCU و جراحي قلب ـ اكوكارديوگرافي و تست ورزش و Pace-Maker. اين بيمارستان همچنين داراي اتاق هاي بستري در 4 شكل، مجهز به فراخوان پرستاري و نظارت هاي مراقبتي، كتابخانه، واحد استريل زباله هاي عفوني، امكانات رفاهي براي پرسنل، سيستم مديريت بيمارستان (HIS)، سيستم مديريت ساختمان (BMS) و سيستم مخابراتي پيشرفته مي باشد.
ساختمان بيمارستان با بهترين سازه هاي معماري و مطابق با بالاترين استانداردها و پيش بيني لازم در طراحي و استقرار تأسيسات و تجهيزات با استفاده از نظريات فني مشاوران برجسته داخلي و خارجي ساخته شده و نسبت به حوادث طبيعي از ايمني كامل برخودار است.
* موسسه تربيت بدني:
با در اختيار داشتن مجتمع ورزشي به وسعت حدود 16000 متر مربع، به عنوان يكي از مجهزترين و مفرح ترين مكان هاي ورزشي در سطح كشور، توانسته است با ايجاد امينت و فضاي مطلوب براي خانواده ها، نسبت به جذب خيل علاقمندان به ورزش، موفقيت هاي ارزشمندي كسب كند. اماكن ورزشي اين مجتمع بزرگ شامل: ‌مجموه هاي آبي آقايان و بانوان، ورزشي باستاني، زمين هاي چمن فوتبال، سالن هاي چند منظوره، پيست هاي دوچرخه سواري و دو ميداني، استاديوم 30 هزار نفري و نظاير آن مي باشد.
* شركت به نشر:
اين شركت تاكنون بيش از 1700 عنوان كتاب در زمينه هاي مختلف امور مذهبي، ادبيات، تاريخ، جغرافيا، ورزش، زبان، روان شناسي و كودك و نوجوان منتشر كرده است.
* موسسه آستانه حضرت حسين بن موسي الكاظم (عليه السلام) و آرامگاه شهيد مدرس (ره):
احداث سالن هاي چند منظوره، موزه، غرفه هاي اقامت خانوادگي، كتابخانه و ... در قالب ده ها هزار متر مربع فضاي عبادتي و زيارتي در شهرستان هاي طبس و كاشمر، از جمله اقدام هاي مهم آستان قدس رضوي در جنوب خراسان از طريق اين موسسه است.
* موسسه سازمان اقتصادي رضوي
موسسه سازمان اقتصادي رضوي در سال 1382 به منظور مديريت و راهبري بهينه شركت ها و موسسه هاي تحت پوشش و كسب عوايد در راستاي تأمين هزينه هاي فرهنگي و عمراني آستان قدس رضوي و ارائه خدمات بهتر به زائران بارگاه ملكوتي ثامن الحجج (عليه السلام)، تأسيس شده است و موسسه هاي تحت حوزه هاي مختلف آن بدين شرح فعاليت دارند:
فعاليتهاي صنعتي و معدني
اين گونه فعاليتها در دو بخش صنعت و معدن و به ويژه صنايع غذايي در قالب 17 شركت و موسسه، شامل صنايع كاني غير فلزي، قند و شكر، خودرو سازي، نساجي، چوب و صنايع چاپ و انتشارات به شرح زير است:
* شركت تهيه و توليد فرش آستان قدس رضوي
* موسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوي (توانايي چاپ افست، چاپ صنعتي (فلسكو) و بسته بندي محصولات غذايي)
* شركت سيمان رضوي
* شركت شهاب خودرو
* شركت كارخانجات بناي سبك قدس رضوي (هبلكس)
* شركت كارخانجات صنايع چوب آستان قدس رضوي
* شركت معادن و گرانيت قدس رضوي
* شركت نخريسي و نساجي خراسان
* شركت كمباين سازي ايران
* شركت آرد قدس رضوي
* شركت خمير مايه رضوي (سهامي خاص)
* شركت سهامي قند تربت حيدریه
* شركت سهامي قند رضوي (آبكوه)
* شركت صنايع غذاي رضوي
* شركت فرآورده هاي لبني رضوي
* شركت قند چناران (سهامي خاص)
* شركت نان قدس رضوي (سهامي خاص)
* فعاليت هاي كشاورزي و دامپروري
اين بخش در قالب 12 شركت و موسسه در عرصه هاي زراعت، باغباني، جنگلداري و مراتع، دامپروري و شيلات به قرار ذيل فعاليت مي كند و سالانه بيش از 80 نوع محصول را به بازار عرضه مي نمايد.
* سازمان موقوفات ملك
* سازمان موقوفات و كشاورزي استان سمنان (مركز دامغان)
* سازمان موقوفات و كشاورزي جنوب خراسان
* سازمان موقوفات و کشاورزي چناران
* شركت كشاورزي رضوي
* شركت كشاورزي عمران جنگل هاي قدس رضوي
* شركت كشت و صنعت اسفراين (سهامي خاص)
* شركت كشت و صنعت انابد كاشمر
* شركت كشت و صنعت سرخس آستان قدس رضوي
* موسسه باغات آستان قدس رضوي
* موسسه كشت ودام كنه بيست رضوي
* موسسه كشت و صنعت مزرعه نمونه
* فعاليت هاي خدماتي، عمراني و درماني
فعاليت هاي اين حوزه در سه بخش، شامل امور ساختمان و مسكن، راه سازي، رايانه و فناوري اطلاعات و ارتباطات، بهداشت، درمان و دارو، بيمه و خدمات مالي در قالب 15 شركت و موسسه به شرح زير صورت مي گيرد:
* سازمان عمران و توسعه خراسان بزرگ
* شركت پخش رضوي
* شركت تحقيقات و فناوري رضوي
* شركت خدمات بيمه اي رضوي
* شركت داروسازي ثامن
* شركت ساختماني بتن و ماشين قدس رضوي
* شركت شهاب يار
* شركت فرآودره هاي گياهان دارويي و معطر رضوي
* شركت كارگزاري بورس اوراق بهادار رضوي
* شركت مسكن و عمران قدس رضوي
* شركت مشاوره و خدمات رايانه قدس رضوي
* شركت مهندسي آب و خاك قدس رضوي
* منطقه ويژه اقتصادي سرخس
* موسسه اعتباري رضوي
* موسسه دارويي، بهداشتي و تجهيزات پزشكي رضوي در مجموع سهام 44 شركت و موسسه به طور كامل در اختيار آستان قدس رضوي است و در 60 شركت و موسسه ديگر نيز داراي سهام كمتر از سقف 50 درصد است.
پس از پيروزي انقلاب اسلامي به منظور تعمير و تزيين مجدد گنبد، خشتهاي قديمي از سطح گنبد برداشته و لايه اي از بتون بر سطح آن ريخته شد. پس از آن سطح گنبد با خشتهاي مسي با روكش طلا تزيين شد كه اين خشتها زرين حدود هفتصد متر مربع را پوشش داده اند.
ضريح سيمين و زرين، پنجمين ضريحي است كه بر مضجع نوراني امام عليه السلام نصب شده است. اين ضريح كه از شاهكارهاي هنري اسلامي و ايراني است، در سال 1379 شمسي رونمايي شد.
 
   

جلوه اي از فعاليت ها و خدمات آستان قدس رضوي 

 آستان قدس رضوي به بركت مرقد منور ثامن الحجج، حضرت رضا (عليه السلام) و نظام مقدس جمهوري اسلامي در سايه مديريت اسلامي حضرت آيت اله واعظ طبسي، توليت عظماي آستان قدس رضوي، شاهد تحولاتي عظيم و چشمگير در زمينه هاي گوناگون بوده و د دروان پس از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي، در عرصه هاي مختلف نقشي با اهميت ايفاد نموده و فعاليت هاي آن، به صورتي توسعه يافته است كه از لحاظ كمي و كيفي، حتي با مجموع دستاوردهاي چند قرن گذشته در اين آستان نوراني قابل مقايسه نيست.

فعاليت هاي عميق و متنوع آستان قدس رضوي در راستاي حفظ و احياي موقوفات براساس نيت وقف كنندگان و نيازهاي عمومي جامعه، به ويژه امور مرتبط با زائران گرامي مرقد منور حضرت رضا (عليه السلام) و با تأكيد بر امور معنوي و فرهنگي، به عنوان اصلي ترين وظيفه آن، از طريق تشكيلات سازمان مركزي و حوزه هاي وسيع تخصصي، شامل شش حوزه معاونت، يك اداره كل، يك سازمان اقتصادي، چهارده موسسه فرهنگي و نهاد علمي، آموزشي و اجتماعي در سطوح كشوري و بين المللی انجام مي گيرد.
اينك به گوشه اي از فعاليت هاي گسترده آستان قدس رضوي در ترويج فرهنگ و معارف اسلامي و خدمات عام المنفعه اشاره مي شود.
نهادها و موسسه هاي فرهنگي، علمي، پژوهشي، آموزشي و اجتماعي آستان قدس رضوي
درحوزه فعاليت هاي فرهنگي آستان قدس رضوي تا قبل از پيروزي انقلاب اسلامي، تنها كتابخانه اي با كمتر از 50 هزار جلد كتاب، يك موزه و اداره امور فرهنگي وجود داشته است. در حال حاضر براساس اهميت اهداف و برنامه هاي فرهنگي و تبليغي، با اهتمام توليت عظماي آستان قدس رضوي، موسسه هاي گوناگون فرهنگي ـ اجتماعي، علمي و آموزشي ـ ژوهشي تأسيس شده است و در هر يك از آنها مجموعه اي از فعاليتهاي گسترده معنوي، فرهنگي و مطالعات تخصصي جريان دارد.
* شوراي عالي فرهنگي
سياست گذاري، نظارت و هماهنگ سازي و تقويت پشتوانه فكري و نرم افزاري برنامه ها و فعاليتهاي فرهنگي و تبليغي آستان قدس رضوي
* معاونت تبليغات و ارتباط اسلامي:
برنامه ريزي، هماهنگي و ارتقاي همه جانبه كيفي و كمي ارائه تبليغات و توسعه ارتباطات و خدمات فرهنگي و معنوي به زائران محترم حرم مقدس امام هشتم (عليه السلام) و علاقمندان در سراسر جهان
* سازمان كتابخانه ها، موزه ها و مركز اسناد آستان قدس رضوي
اين سازمان شامل بخش هاي زير است:
كتابخانه مركزي آستان قدس رضوي: با بيش از يك ميليون و سيصد هزار نسخه كتاب چاپي در موضوعات متنوع، حدود 40 هزار نسخه كتاب چاپ سنگي، هفتاد و هشت هزار نسخه كتاب و منابع خطي، بيش از هفتاد هزار جلد كتاب خارجي به 69 زبان زنده دنيا، حدود هفت ميليون برگ سند تاريخي، يك ميليون نشريه به زبان هاي فارسي و خارجي و انتشار فصلنامه تخصصي، علمي، پژوهشي «كتابداري و اطلاع رساني» و بيش از يكصد و بيست هزار نفر عضو و با مساحت 28800 متر مربع زيربنا، به عنوان يكي از غني ترين، بزرگ ترين و معتبرترين كتابخانه ها و مراكز اسناد ايران و جهان مطرح است.
كتابخانه هاي وابسته به آستان قدس رضوي: اكنون بيش از 40 كتابخانه در سطح كشور و يك كتابخانه در كشور هندوستان به سازمان كتابخانه ها، موزه ها و مركز اسناد آستان قدس رضوي وابسته هستند. اين كتابخانه ها در مجموع بيش از يك ميليون و دويست و پنجاه هزار نسخه كتاب چاپي و حدود بيست و يك هزار نسخه كتاب خطي در اختيار داشته، به بيش از يكصد و شصت هزار نفر عضو خدمات ارائه مي دهند.
* موزه هاي آستان قدس رضوي:
شامل 3 موزه و 12 گنجينه با عناوين زير است:
گنجينه هاي قرآن، هداياي مقام معظم رهبري، فرش، تاريخ مشهد، سكه و مدال، تمبر و اسكناس، ظروف چيني و چراغدان هاي بارفتن، سلاح، ساعت و ابزار آلات ستاره شناسي، هنرهاي تجسمي، صدف، حلزون و نرم تنان دريايي و گنجينه تزيينات و آرايه هاي وابسته به معماري (در دست احداث)، موزه مردم شناسي، موزه ملي ملك تهران و موزه وزيري يزد.
 
* بنياد پژوهش هاي اسلامي:
با بهره گیري از خدمات علمي حدود 135 پژوهشگر و شخصيت هاي محقق در قالب 16 گروه تخصصي، در مجموعه ساختماني به وسعت 24000 متر مربع در سه عرصه تأليف، ترجمه و تصحيح متون اسلامي در جهت احياء و نشر علوم قرآني و معارف اهل بين نقش مهمي ايفا مي كند. از افتخارات بنياد مذكور، انتشار حدود 7 ميليون و پانصد و هشتاد هزار نسخه كتاب با 1808 مجلد شامل 1006 عنوان مي باشد كه 50 اثر از انتشارات اين بنياد، به عنوان كتاب سال و كتاب برگزيده در جشنواره هاي مختلف معرفي شده اند.
* دانشگاه علوم اسلامي رضوي:
در اين دانشگاه قريب به 800 دانشجو در سه مقطع كارشناسي، كارشناسي ارسد و دكترا در قالب 18 رشته تحصيلي و گروه هاي مختلف پژوهشي فعاليت مي كند. واحد شماره 2 دانشگاه علوم اسلامي رضوي در سال 1383 با 10800 متر مربع زير بنا احداث شده است. دانشگاه رضوي تاكنون بيش از 40 عنوان كتاب منتشر كرده است كه از اين تعداد، 11 عنوان آن در جشنواره ها و مراسم كتاب سال برگزيده شده است. نشريات «انديشه حوزه» و «الهيات و حقوق»، دو نشريه تخصصي اين دانشگاه است.
* دانشگاه امام رضا (عليه السلام):
اين دانشگاه هم اكنون با بيش از 1400 دانشجو در 8 رشته كارشناسي مشغول فعاليت است. انتشار بيش از 135 عنوان كتاب در تيراژ هشتصد هزار جلد و برگزيده شدن پنج عنوان از كتاب هاي مورد اشاره در جشنواره هاي خوارزمي و فردوسي، از دستاوردهاي اين دانشگاه است.
يادآوري مي شود كه دانشگاه امام رضا (عليه السلام) در بين 48 موسسه آموزش عالي و غير انتفاعي از نظر شاخص فضاي آموزشي و رفاهي، كتب و نشريات و مركز رايانه، در زمره بهترين موسسه هاي آموزش عالي معتبر در سطح كشور است. از مهم ترين فعاليت هاي دانشگاه امام رضا (عليه السلام)، اقدام به تأسيس و ساخت بيمارستان فوق تخصصي رضوي به اهتمام و عنايت ويژه توليت عظماي آستان قدس رضوي است. با راه اندازي اين بيمارستان و مركز برجسته پژوهشي، آموزش و بهداشتي، عملاً‌ دانشگاه امام رضا (عليه السلام) در حال تبديل شدن به يك قطب تأثير گذار و ممتاز در زمينه پزشكي و مطالعات علمي در كشور جهان است.
* بيمارستان فوق تخصصي رضوي
بيمارستان 320 تختخوابي فوق تخصصي رضوي، در زمينه به مساحت تقريبي 4000000 متر مربع با زير بناي حدود 56000 متر مربع در 5 طبقه احداث شده است.
وابستگي اين مركز به آستان قدس رضوي و در اختيار داشتن تجهيزات پزشكي پيشرفته مطابق با آخرين فناوري هاي روز دنيا، ضمن برخورداري از كادر درماني متخصص و مجرب و دارا بودن امكانات مورد نياز درماني و غير آن، همراه با رعايت كامل ضوابط شرعي و استانداردهاي پزشكي، از ويژگي هاي قابل توجه و منحصر به فرد بيمارستان فوق تخصصي رضوي مي باشد.
بخشهاي مختلف بيمارستان عبارتند از:
واحد CSR (استريليزاسيون مركزي) ـ MRI ـ پزشكي هسته اي ـ آندوسكوپي ـ اورژانس ـ كلينيك هاي تخصصي (چك آپ Check up) ـ هولتر مونيتورينگ ـ‌ دندان پزشكي ـ گوش و حلق و بيني ـ درد ـ زنان ـ زايمان بدون درد ـ داخلي) آزمايشگاه ـ‌ راديولوژي (ساده، ديجيتال، ماموگرافي، پانوركس و تراكم استخوان) ـ سونوگرافي (ثابت و سيار) ـ سي تي اسكن و سيتي آنژيوگرافي ـ داروخانه ـ بخش بازتواني قلب ـ اتاق هاي عمل مركزي ـ كت لب (كاتتريسم قلبي) ـ ICUها (ICU جراحي قلب باز ـ ICU جراحي) ـ بخش جراي ـ بخش زنان ـ بلوك ز ايمان ـ NICU (مراقبت هاي ويژه نوزادان)، دپارتمان قلب شامل: بخش قلب 1 و 2، CCU و جراحي قلب ـ اكوكارديوگرافي و تست ورزش و Pace-Maker. اين بيمارستان همچنين داراي اتاق هاي بستري در 4 شكل، مجهز به فراخوان پرستاري و نظارت هاي مراقبتي، كتابخانه، واحد استريل زباله هاي عفوني، امكانات رفاهي براي پرسنل، سيستم مديريت بيمارستان (HIS)، سيستم مديريت ساختمان (BMS) و سيستم مخابراتي پيشرفته مي باشد.
ساختمان بيمارستان با بهترين سازه هاي معماري و مطابق با بالاترين استانداردها و پيش بيني لازم در طراحي و استقرار تأسيسات و تجهيزات با استفاده از نظريات فني مشاوران برجسته داخلي و خارجي ساخته شده و نسبت به حوادث طبيعي از ايمني كامل برخودار است.
* موسسه تربيت بدني:
با در اختيار داشتن مجتمع ورزشي به وسعت حدود 16000 متر مربع، به عنوان يكي از مجهزترين و مفرح ترين مكان هاي ورزشي در سطح كشور، توانسته است با ايجاد امينت و فضاي مطلوب براي خانواده ها، نسبت به جذب خيل علاقمندان به ورزش، موفقيت هاي ارزشمندي كسب كند. اماكن ورزشي اين مجتمع بزرگ شامل: ‌مجموه هاي آبي آقايان و بانوان، ورزشي باستاني، زمين هاي چمن فوتبال، سالن هاي چند منظوره، پيست هاي دوچرخه سواري و دو ميداني، استاديوم 30 هزار نفري و نظاير آن مي باشد.
* شركت به نشر:
اين شركت تاكنون بيش از 1700 عنوان كتاب در زمينه هاي مختلف امور مذهبي، ادبيات، تاريخ، جغرافيا، ورزش، زبان، روان شناسي و كودك و نوجوان منتشر كرده است.
* موسسه آستانه حضرت حسين بن موسي الكاظم (عليه السلام) و آرامگاه شهيد مدرس (ره):
احداث سالن هاي چند منظوره، موزه، غرفه هاي اقامت خانوادگي، كتابخانه و ... در قالب ده ها هزار متر مربع فضاي عبادتي و زيارتي در شهرستان هاي طبس و كاشمر، از جمله اقدام هاي مهم آستان قدس رضوي در جنوب خراسان از طريق اين موسسه است.
* موسسه سازمان اقتصادي رضوي
موسسه سازمان اقتصادي رضوي در سال 1382 به منظور مديريت و راهبري بهينه شركت ها و موسسه هاي تحت پوشش و كسب عوايد در راستاي تأمين هزينه هاي فرهنگي و عمراني آستان قدس رضوي و ارائه خدمات بهتر به زائران بارگاه ملكوتي ثامن الحجج (عليه السلام)، تأسيس شده است و موسسه هاي تحت حوزه هاي مختلف آن بدين شرح فعاليت دارند:
فعاليتهاي صنعتي و معدني
اين گونه فعاليتها در دو بخش صنعت و معدن و به ويژه صنايع غذايي در قالب 17 شركت و موسسه، شامل صنايع كاني غير فلزي، قند و شكر، خودرو سازي، نساجي، چوب و صنايع چاپ و انتشارات به شرح زير است:
* شركت تهيه و توليد فرش آستان قدس رضوي
* موسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوي (توانايي چاپ افست، چاپ صنعتي (فلسكو) و بسته بندي محصولات غذايي)
* شركت سيمان رضوي
* شركت شهاب خودرو
* شركت كارخانجات بناي سبك قدس رضوي (هبلكس)
* شركت كارخانجات صنايع چوب آستان قدس رضوي
* شركت معادن و گرانيت قدس رضوي
* شركت نخريسي و نساجي خراسان
* شركت كمباين سازي ايران
* شركت آرد قدس رضوي
* شركت خمير مايه رضوي (سهامي خاص)
* شركت سهامي قند تربت حيدریه
* شركت سهامي قند رضوي (آبكوه)
* شركت صنايع غذاي رضوي
* شركت فرآورده هاي لبني رضوي
* شركت قند چناران (سهامي خاص)
* شركت نان قدس رضوي (سهامي خاص)
* فعاليت هاي كشاورزي و دامپروري
اين بخش در قالب 12 شركت و موسسه در عرصه هاي زراعت، باغباني، جنگلداري و مراتع، دامپروري و شيلات به قرار ذيل فعاليت مي كند و سالانه بيش از 80 نوع محصول را به بازار عرضه مي نمايد.
* سازمان موقوفات ملك
* سازمان موقوفات و كشاورزي استان سمنان (مركز دامغان)
* سازمان موقوفات و كشاورزي جنوب خراسان
* سازمان موقوفات و کشاورزي چناران
* شركت كشاورزي رضوي
* شركت كشاورزي عمران جنگل هاي قدس رضوي
* شركت كشت و صنعت اسفراين (سهامي خاص)
* شركت كشت و صنعت انابد كاشمر
* شركت كشت و صنعت سرخس آستان قدس رضوي
* موسسه باغات آستان قدس رضوي
* موسسه كشت ودام كنه بيست رضوي
* موسسه كشت و صنعت مزرعه نمونه
* فعاليت هاي خدماتي، عمراني و درماني
فعاليت هاي اين حوزه در سه بخش، شامل امور ساختمان و مسكن، راه سازي، رايانه و فناوري اطلاعات و ارتباطات، بهداشت، درمان و دارو، بيمه و خدمات مالي در قالب 15 شركت و موسسه به شرح زير صورت مي گيرد:
* سازمان عمران و توسعه خراسان بزرگ
* شركت پخش رضوي
* شركت تحقيقات و فناوري رضوي
* شركت خدمات بيمه اي رضوي
* شركت داروسازي ثامن
* شركت ساختماني بتن و ماشين قدس رضوي
* شركت شهاب يار
* شركت فرآودره هاي گياهان دارويي و معطر رضوي
* شركت كارگزاري بورس اوراق بهادار رضوي
* شركت مسكن و عمران قدس رضوي
* شركت مشاوره و خدمات رايانه قدس رضوي
* شركت مهندسي آب و خاك قدس رضوي
* منطقه ويژه اقتصادي سرخس
* موسسه اعتباري رضوي
* موسسه دارويي، بهداشتي و تجهيزات پزشكي رضوي در مجموع سهام 44 شركت و موسسه به طور كامل در اختيار آستان قدس رضوي است و در 60 شركت و موسسه ديگر نيز داراي سهام كمتر از سقف 50 درصد است.
پس از پيروزي انقلاب اسلامي به منظور تعمير و تزيين مجدد گنبد، خشتهاي قديمي از سطح گنبد برداشته و لايه اي از بتون بر سطح آن ريخته شد. پس از آن سطح گنبد با خشتهاي مسي با روكش طلا تزيين شد كه اين خشتها زرين حدود هفتصد متر مربع را پوشش داده اند.
ضريح سيمين و زرين، پنجمين ضريحي است كه بر مضجع نوراني امام عليه السلام نصب شده است. اين ضريح كه از شاهكارهاي هنري اسلامي و ايراني است، در سال 1379 شمسي رونمايي شد.
 
   
تماس با ما

آدرس : مشهد-بزرگراه شهید کلانتری،بعد از پل قائم 

تلفن: 36668888-51-98+

ایمیل: Admin@razavihospital.com

تماس با ما

آدرس : مشهد-بزرگراه شهید کلانتری،بعد از پل قائم 

تلفن: 36668888-51-98+

ایمیل: Admin@razavihospital.com

کلینیک فوق تخصصی بیمارستان
 
 
 
کلینیک فوق تخصصی بیمارستان
 
 
 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به بیمارستان فوق تخصصی رضوی می باشد. Copyright © 2006-2013