کلینیک چشم

محيط پيرامون ما جهاني است بسيار بزرگ با تمام زيبايي ها و شگفتي هايش و در مقابل درون ما دنيايي است با تمام پيچيدگي ها و ظرافت هاي خاص خودش و چشم پنجره اي است بين اين دو جهان. بيش از 60 درصد از يادگيري، از طريق حس بينايي صورت مي گيرد، بينايي در واقع مهمترين وسيله ارتباطي ما با جهان اطراف مي باشد. اهميت چشم ها به حدي است كه كوچكترين مشكلي در عملكرد آنها باعث نگراني ما مي شود و موجب مي شود تا فوراً جهت رفع آن اقدام نمائيم. 

امروزه با پيشرفت دانش بشر در زمينه علوم پزشكي و فناوري، معاينه چشم ها و تشخيص و درمان بيماريهاي آن بسيار راحت تر و ساده تر شده است. روش هاي نوين امروزي در جراحي و معرفي داروهاي جديد باعث كاهش قابل توجه اختلالات و بيماريهاي چشم شده است، مشكلاتي كه در گذشته نه چندان دور باعث نابينايي و از كار افتادگي افراد جامعه مي شد. 

در همين راستا و در جهت ارتقاي سلامت جامعه و بهبود كيفيت زندگي و ارائه خدمات درماني، كلينيك چشم بيمارستان رضوي به موازات ديگر بخش هاي اين مجموعه و با بهره گيري از بهترين و مدرن ترين امكانات و تجهيزات پزشكي و درماني با همكاري گروهي از پزشكان متخصص و با تجربه از سال 1385 آغاز به كار نموده است. اين خدمات در زمينه هاي تخصصي و فوق تخصصي مختلف بصورت خدمات كلينيكي و سرپايي و همچنين اقدامات جراحي مي باشد.

كلينيك چشم پزشكي بيمارستان رضوي

خدمات ارائه شده در درمانگاه چشم شامل موارد زير مي باشد: 

1- كلينيك اپتومتري:

در اين بخش معاينات مربوط به سنجش بينايي، تعيين نمره عينك، تجويز لنزهاي تماسي طبي و بررسي ديد بيماران انجام مي شود. همچنين ارزيابي وضعيت عضلات چشم ها و نحوه عملكرد آنها و معاينه انحراف هاي چشم نيز از جمله اقدامات اين واحد است. بررسي ديد رنگي و ميزان درك عمق از آزمونهايي است كه در صورت نياز براي بيماران انجام مي شود. در واحد اپتومتري فشار چشم به كمك دستگاه تونومتر غير تماسي اندازه گيري مي شود و شبكيه يا ته چشم به طور كلي معاينه مي شود و در صورت وجود مشكلات ديگر بيمار به متخصص مربوطه ارجاع مي شود. تشخيص و درمان تنبلي چشم و ارائه درمانهاي غير جراحي و تمرينات چشمي ( اورتوپتكس) نيز از وظايف كلينيك اپتومتري است. 

2- كلينيك چشم پزشكي:

در اين واحد كه تحت نظر متخصصين و جراحان چشم مي باشد. معاينات كامل چشم انجام شده و روش هاي دارويي يا جراحي براي بيماريهاي مورد نظر ارائه مي شود. در حال حاضر حدود 12 نفر از پزشكان جراح در شاخه هاي فوق تخصصي مختلف چشم پزشكي از جمله بيماريهاي قرنيه، بيماريهاي شبكيه و التهابات داخل چشمي، آب سياه يا گلوكوم، استرابيم يا انحراف هاي چشم و جراحي هاي زيبائي پلك و ... در اين قسمت همكاري مي كنند. 

3- خدمات پاراكلينيكي:

مجموعه اي از تست هاي تشخيصي و معاينات تكميلي هستند كه جهت تأييد تشخيص يا ارائه درمان كاملتر براي بيماران انجام مي شوند. كلينيك چشم بيمارستان رضوي با بهره گيري از ابزارهاي دقيق و تجهيزات پيشرفته و مدرن موجود خدمات زير را ارائه ميدهد. 

سونوگرافي چشم:

تصویربرداری و بررسی چشم به کمک امواج مافوق صوت است و شامل موارد زیر میشود: “بيومتري يا A- Scan “ به منظور اندازه گيري فاصله اجزاي چشم و تعيين قدرت لنز داخل چشمي(IOL)در بيماران نيازمند به عمل آب مرواريد و يا پيـوند قرنيه، " B-scan " جهت بررسي وضعيت داخل كره چشم و تشخيص خونريزي ها و جداشدگي شبكيه چشم ، "پاكي متري " براي اندازه گيري ضخامت قرنيه چشم ،" UBM " جهت معاينه دقيق قسمت هاي جلوي چشم بخصوص بخش هايي كه بطور مستقيم قابل مشاهده نيست و اندازه گيري فاصله اجزاي ظريف داخل چشم. 

تعیین نمره لنز داخل چشم:

به دو روش "اولتراسوند" با دستگاه A-Scan ویا روش "لیزری" با دستگاههایی نظیر IOL Master و یا Lens Star قابل انجام است. این محاسبات برای اندازه گیری دقیق نمره لنزهای داخل چشمی در آب مروارید یا کاشت لنز ثانوی برای اصلاح نمره عینک ضروری است.

توپوگرافي:

تصويربرداري از سطح قرنيه چشم به منظور تشخيص انحناي قرنيه و نا منظمي هاي آن در بيماران قوز قرنيه و يا پيوند قرنيه 

اسپكولار ميكروسكوپي:

شمارش سلول هاي لايه داخلي قرنيه جهت بررسي سلامت اين لايه بخصوص در بيماران دچار آسیب دیدگی قرنیه ، قوز قرنيه و يا تورم قرنيه و یا بعد از پيوند .

فوتو اسليت لمپ :

عكسبرداري از قسمت هاي جلويي چشم و آسيب هاي وارد شده با بزرگنمايي زياد و ثبت تصاوير جهت بررسي روند درمان انجام شده .

پريمتري :

اندازه گيري و ثبت ميدان بينايي و اختلالات آن بخصوص در بيماران دچار آسيب هاي مغزي و يا مبتلایان به گلوكوم. 

فتوگرافي شبكيه:

تصوير برداري رنگي از شبكيه چشم و عروق آن جهت مشاهده و ثبت خونريزي ها و اختلالات ته چشم بخصوص در بيماران ديابتي .

آنژيوگرافي ديجيتال :

بررسي عروق شبكيه چشم و التهابات داخل چشمي و ميزان نشت عروق، انسداد رگ هاي ته چشم و ... به كمك تزريق داروهاي فلورسئين و يا ايندوسيائين 

 OCT :

بررسي و تصوير برداري ليزري از لايه هاي شبكيه ، لايه عصبي چشم، زاويه خروجي مايع زلاليه و قرنيه . اين روش از تكنيك هاي پيشرفته معاينه و تشخيص مي باشد و كاربرد زيادي در چشم پزشكي دارد. 

كانفوكال ميكروسكوپي :

معاينه مستقيم لايه هاي قرنيه و تصويربرداري از سلول هاي آن بخصوص در عفونت هاي قرنيه و تشخيص عوامل ميكروبي، باكتري ها و يا قارچ ها بطور مستقیم در داخل قرنيه بدون نياز به نمونه برداري آزمايشگاهی.

ليزر ياگ (Yag Laser ):

اين ليزر براي درمان انواع خاصي از بيماري گلوكوم بكار ميرود. همچنين جهت برطرف كردن رسوبات روي لنزهاي داخل چشمي در بيماراني كه عمل آب مرواريد انجام داده اند كاربرد دارد. 

ليزر شبكيه:

اين دستگاه با استفاده از انرژي نور ليزر در طول موجهاي مختلف جهت درمان خونريزي هاي كوچك داخل چشمي و بخصوص در بيماران دچار ديابت بكار ميرود. همچنين براي پيشگيري از خونريزي و مسدود كردن رگ هاي اضافي شبكيه چشم از اين ليزر استفاده مي شود. 

در كنار خدمات ارائه شده در كلينيك چشم بيمارستان رضوي اتاق عمل چشم نيز جهت انجام اعمال جراحي مختلف نظير آب مرواريد، گلوكوم، استرابيسم، مجاري اشكي و پيوند قرنيه و ... به ارائه خدمات مي پردازد. 

هدف ما در كلينيك چشم بيمارستان رضوي ارائه خدمات درماني و تشخيصي در سطحي بالا و مطابق با استانداردهاي روز دنياست تا بيماران هر چه سريعتر و بهتر به زندگي عادي خود برگردند و از مزاياي بينايي، اين موهبت با ارزش الهی بهره مند گردند. 

پزشکان

ما یک تیم عالی از پزشکان ماهر، بسیار با تجربه و با انگیزه فوق العاده داریم. ما برای انتظارات .، نیازها و استانداردهای شما تلاش می کنیم. با پزشکان ما در اینجا ملاقات کنید
دکتر خاطره تقی زاده

دکتر خاطره تقی زاده

جراح و متخصص چشم

دکتر مهسا جعفریان شهری

دکتر مهسا جعفریان شهری

فوق تخصص قرنیه، کاتاراکت و لیزیک

دکتر محسن رجعتی حقی

دکتر محسن رجعتی حقی

متخصص گوش وحلق وبینی

دکتر فیروزه رایگان

دکتر فیروزه رایگان

فلوشیپ استرامیم-چشم

دکتر ستاره ثاقب حسین پور

دکتر ستاره ثاقب حسین پور

فلوشیپ استرابیسم-چشم

دکتر محمدحسین احمدیان شالچی

دکتر محمدحسین احمدیان شالچی

فلوشیپ ویتره ورتین

دکتر سینا احمدی پیرشهید

دکتر سینا احمدی پیرشهید

فلوشیپ ویتره ورتین

دکتر تکتم حلمی

دکتر تکتم حلمی

فلوشیپ ویتره ورتین

دکتر محمد مهدی حاتمی

دکتر محمد مهدی حاتمی

فلوشیپ گلوکوم(چشم)

دکتر علیرضا اسماعیلی

دکتر علیرضا اسماعیلی

فلوشیپ گلوکوم(چشم)

دکتر رامین دانشور

دکتر رامین دانشور

فلوشیپ گلوکوم(چشم)

دکتر مهدی سلطانی فر

دکتر مهدی سلطانی فر

فلوشیپ قرنیه

دکتر فاطمه ایران دوست

دکتر فاطمه ایران دوست

فلوشیپ قرنیه

دکتر نسترن نصرت

دکتر نسترن نصرت

فلوشیپ قرنیه

دکتر نفیسه یعقوبی

دکتر نفیسه یعقوبی

فلوشیپ قرنیه

دکتر علیرضا رجعتی حقی

دکتر علیرضا رجعتی حقی

فلوشیپ ویتره ورتین