جراحی قلب باز نوزاد 26 روزه در بیمارستان رضوی با موفقیت انجام شد

جراحی قلب باز نوزاد 26 روزه در بیمارستان رضوی با موفقیت انجام شد.

به گزارش روابط عمومی بیمارستان رضوی، دکتر محمود حسین‌زاده ملکی، فوق تخصص جراحی قلب و عروق و جراح این نوزاد عنوان کرد: این نوزاد ۲۶روزه با تشخیص کوارکتاسیون آئورت در حالی برای جراحی ارجاع داده شد که حدود یک ماه پیش از تولدش پدر ۲۴ساله خود را با مشکل قلبی مشابه با همین اختلال قلبی از دست داده بود.

وی افزود: خوشبختانه با تشخیص به موقع و درستِ عدم اتصال آئورت نزولی به آئورت این نوزاد توانستیم با ترمیم کوارکت، او را نجات دهیم.

دکتر حسین‌زاده افزود: در واقع، کوارکتاسیون قلبی یک بیماری ژنتیکی است و احتمال انتقالش از والدین به نوزاد زیاد است. پدر این نوزاد هم در حین ورزش دچار ایست قلبی شده و احتمال می‌رود زمینه بیماری‌ وی نیز همین اختلال قلبی بوده باشد چراکه این بیماری همین کار را می‌کند و فرد تا سنین 25 سالگی این بیماری را تحمل کرده و به یک باره این تنگی شدید شده و بر اثر آن، رگ پاره شده یا دریچه قلب نارسایی پیدا می‌کند و فرد را از بین می‌برد.

وی بیان کرد: باید اذعان کرد که غربالگری‌های حین بارداری از مهم‌ترین راه‌های پیشگیری و درمان بیماری‌های مادرزادی قلبی است؛ یعنی مادری که باردار می‌شود اگر شکی بر بیماری مادرزادی قلبی مبنی بر سابقه فامیلی خود داشته یا علائم خاصی داشتند، باید آنومالی اسکن پیشرفته برای جنین انجام دهند و در صورتی که آنومالی اسکن جنین نشان دهنده بیماری قلبی پشرفته‌ای باشد که با حیات وی منافات داشته باشد، مجوز سقط داده می‌شود و در صورتی که اختلال خاصی در قلب جنین مشاهده نشود، پس از تولد می‌توان با جراحی‌های پیشرفته‌ای که خوشبختانه در حال حاضر در مشهد انجام می‌شود، اصلاحات را بر روی قلب نوزاد انجام داد.

این متخصص تأکید کرد: اگر مادر یا پدر یا وابستگان درجه یک جنین سابقه بیماری مادرزادی قلبی دارند، آن جنین در خطر بالاتری نسبت به بقیه قرار دارد چراکه برخی از ژن‌ها شناخته نشده‌اند و هزینه شناسایی ژن‌های معیوب بسیار بالاست؛ بنابراین باید تست‌های غربالگری را جدی بگیرند.

وی هم‌چنین ازدواج فامیلی را از عوامل خطر توصیف کرده و گفت: حتی اگر ازدواج فامیلی بر مبنای روابط دور فامیلی هم صورت بگیرد، می‌تواند خطرآفرین باشد. ابتلا به بیماری‌های مادرزادی قلبی به ذخیره ژنی افراد بستگی دارد و تنها تا حدودی می‌توان برای بیماری‌های شایع به انجام آزمایش‌های ژنتیکی اعتماد کرد. برخی از ژن‌ها نهفته هستند و در سنین نوجوانی یا جوانی بروز یافته و تظارهات آن‌ها دیر مشخص می‌شود.

دکتر حسین‌زاده در خصوص ارتباط بیماری‌های مادرزادی قلب و کرونا اظهار کرد: گزارش‌های درگیری قلبی بر اثر ویروس کرونا در حال انتشار است ولی از این موضوع که این ویروس مرموز باعث شیوع بیماری‌های مادرزادی قلبی شود، اطلاعی در دست نیست. ویروس کرونا قلب را درگیر کرده و می‌تواند دچار التهاب عضله قلب شود و اصطلاحا میوکاردیت ایجاد کند و بسیاری از ویروس‌ها این اختلال را ایجاد می‌کنند.

به گفته این متخصص، انتقال ویروس کرونا از مادر باردار به جنین هنوز به‌طور قطعی ثابت نشده ولی مقالات به‌روزی این امر را تأیید کرده و توصیه بر این است که مادران باردار تمام تلاش خود را بکنند تا از ابتلا به این ویروس مصون بمانند.

 

برای نخستین بار در شرق کشور صورت گرفت درمان بیمار 7 ساله به روشی نوین در بخش پزشکی هسته‌ای بیمارستان رضوی

برای نخستین بار در شرق کشور، بیمار ۷ ساله نوروبلاستومی به روشی نوین در بخش پزشکی هسته‌ای بیمارستان رضوی تحت درمان قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی بیمارستان رضوی، دکتر نسیم نوروزبیگی، رئیس بخش پزشکی هسته‌ای بیمارستان رضوی ضمن اعلام این خبر عنوان کرد: برخی تومورها در اطفال مبتلا به سرطان وجود دارند که برخی در داخل جمجمه و برخی خارج از آن را درگیر می‌کنند و نوروبلاستوم شایعترین تومور خارج از جمجمه محسوب می‌شود و میزان مرگ و میر بسیار بالایی را ایجاد می‌کند.

وی افزود: این تومور از سلول‌های نوروبلاست منشاء می‌گیرد که در سیستم زنجیره‌ای سمپاتیک بدن جای دارد و شایع‌ترین اندامی که ابتلای آن در این زنجیره این تومور به صورت اولیه ظهور پیدا می‌کند، غدد فوق کلیوی است و بیمار مبتلا به این بیماری بر اساس اینکه بیماری‌اش در چه مرحله‌ای قرار دارد، با علائم مختلفی مراجعه می‌کنند؛ برخی اوقات بیمار با درد پهلو، بزرگی شکم، کاهش وزن یا بی‌اشتهایی و گاهی دردهای استخوانی با منشأ نامشخص مراجعه می‌کنند.

دکتر نوروزبیگی اضافه کرد: متأسفانه ۶۰ درصد از اطفال مخصوصاً نوزادان با سن کمتر از ۱۸ ماه با درگیری منتشر شده در بدن مراجعه می‌کنند که به آن متاستاز گفته می‌شود؛ یعنی خود بیماری در غده آدرنال است اما شایع‌ترین درگیری‌هایی که در بدن اتفاق می‌افتد، در اندام‌هایی مثل کبد، استخوان، مغز استخوان و غدد لنفاوی ایجاد می‌شود.

این متخصص پزشکی هسته‌ای در خصوص این بیماری بیان کرد: در واقع، این بیماری به چهار مرحله تقسیم می‌شود به طوری که در دو مرحله قابل جراحی و در دو مرحله بیمار برای جراحی آماده نیست. هدف اصلی درمان به روش رادیواکتیو MIBG حذف توده به وسیله جراحی، شیمی‌درمانی و در نهایت، آماده کردن بیمار برای پیوند مغز استخوان است. پس تمام این فعالیت‌هایی که برای بیماران انجام می‌شود برای این است که به سلامت کامل بیمار برسیم.

وی ادامه داد: در برخی از موارد که بیمار با بیماری پیشرفته مراجعه می‌کند، قابلیت جراحی ندارد بنابراین در برخی از بیماران داروهای شیمی‌درمانی استفاده می‌شود تا سایز توده کوچک شود و بتوان آن را جراحی کرد. حال اگر بیمار مقاوم به روش‌های شیمی درمانی باشد یعنی همه روش‌ها اعم از جراحی، رژیمهای شیمی‎درمانی را گرفته و پیوند مغز استخوان نیز برای بیمار صورت گرفته و تومور مجدداً عود می‌کند.

دکتر نوروزبیگی با بیان اینکه پس از عود مجدد، یک طرح درمانی برای بیمار ارائه می‌شود که استفاده از رادیواکتیو MIBG یکی از آن‌هاست، گفت: در مشهد دو مرکز پزشکی هسته‌ای وجود دارد که اتاق‎های بستری با قابلیت این روش درمانی را دارند که یکی از آن‌ها بیمارستان رضوی است. در بیمارستان رضوی اتاق درمانی مجهزی وجود دارد که برای درمان انواع سرطان طرح‌های درمانی قابل اجراست و اکنون این مرکز تنها مرکزی است که در شرق کشور برای نستین بار این روش را اجرایی کرده است.

وی با اشاره به اینکه این روش برای نخستین بار در دو مرکز واقع در تهران انجام شد، عنوان کرد: این روش از پرتودهی به بیمار عوارضی از قبیل تهوع، استفراغ و بی‌اشتهایی ایجاد می‌کند که همگی با استفاده از سرم‌تراپی قابل کنترل است و به همین دلیل، بیمار سه روز در این بخش بستری بوده و تحت مراقبت پرتو قرار خواهد گرفت. شایع‌ترین عوارض دیررس این روش درمانی، سرکوب مغز استخوان است و به همین دلیل، باید طی روزهای بستری آزمایش خون از بیمار گرفته و بررسی شود که بیمار دچار مشکل نباشد.

دکتر نوروزبیگی متذکر شد: به دلیل اینکه بیمار ما طفل است، معمولاً یکی از والدین یا پرستار آن کودک باید طی این سه روز در کنار کودک باشد ولی با فاصله و استفاده از لوازم حفاظت فردی و نیز از پشت حاجب سربی به فاصله یک متر می‌تواند در کنار کودک باشد. اشعه وارد شده به کودک از طریق تعریق، ادرار و مدفوع دفع می‌شود.

گفتنی است، اکنون پس از گذشت سه روز از اجرای این طرح درمانی در بیمارستان رضوی، ملیکای 7 ساله که ساکن جغتای بوده و طی چند روز اخیر برای انجام این فرایند درمانی در مشهد مقدس میهمان حضرت رضا(ع) بوده، با دریافت هدیه‌ ویژه حرم مطهر از این مرکز درمانی فوق تخصصی مرخص شد.

 

تقدیر از پزشکان و مسئولان گروه‌های درمانی بیمارستان رضوی

هم‌زمان با ایام گرامیداشت مقام پزشکان از پزشکان و مسئولان گروه‌های درمانی بیمارستان رضوی تقدیر شد.

به گزارش روابط عمومی بیمارستان رضوی، طی نشست ماهانه مدیرعامل بیمارستان رضوی با پزشکان مسئول گروه‌های درمانی بیمارستان رضوی، از بیش از 50 پزشک این مرکز درمانی تقدیر به عمل آمد.

دکتر محسن محور، مدیرعامل بیمارستان فوق تخصصی رضوی در این نشست با اشاره به نقش مؤثر پزشکان و جان‌فشانی‌های آنان در کنترل بیماری کرونا به‌ویژه در شهر مقدس مشهد، اظهار کرد: شهدای خدمت و مدافعان سلامت نشانگر ایثار این قشر خستگی‌ناپذیر و مبارز از جامعه ما در پیشگاه باری تعالی است و متاسفانه دفن غریبانه این بزرگان مصیبت بزرگی است که علاوه‌بر از دست دادن آن‌ها در راه خدمت بر اثر این ویروس منحوس، بر ما وارد شده است.

وی افزود: مهم‌ترین اصل در بیمارستان رضوی طی ماه‌های اخیر حفظ سلامت پزشکان و کارکنان برای ارائه خدمت بهتر به بیماران دیگر بوده و به گفته دکتر نوحی، نماینده وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور در مشهد، خوشبختانه آمار مرگ و میر ناشی از این ویروس کاهش یافته است اما با شروع فصل پاییز علاوه‌بر نگرانی برای کنترل و مهار کرونا، دغدغه برای کنترل آنفلوآنزا نیز وجود دارد که سعی ما بر واکسیناسیون پزشکان و کارکنان بیمارستان رضوی است تا بتوانیم با ایمنی بیشتری به خدمت به بیماران مشغول باشیم.

دکتر محور با بیان اینکه کرونا موج‌سوار است و با عوامل مختلفی ممکن است افزایش یابد، اذعان کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، تمام تلاش خود را مصروف آن کرده‌ایم که بیمارستان رضوی را به عنوان مرکز درمانی پاک در مشهد نگاه داریم تا سایر بیماران بدون نگرانی از ابتلا به این ویروس در این مکان، بتوانند سایر فعالیت‌های درمانی خود را انجام دهند و بنابراین در پذیرش بیماران به‌ویژه متقاضیان انجام اعمال جراحی، آزمایشات مربوطه و پروتکل‌های وضع شده از سوی وزارت بهداشت انجام شده و رعایت می‌شوند.

هم‌چنین پزشکان حاضر در این نشست ضمن یادآوری از محسنات اخلاقی و آموزشی پزشک شهید خدمت، مرحوم دکتر خسروی خراشاد، یاد و نام ایشان را گرامی داشتند و فقدان ایشان را مصیبت بزرگی برای جامعه پزشکی مشهد عنوان کردند.

دکتر زهرا میمندی نژاد، رئیس گروه داخلی بیمارستان رضوی در ادامه این نشست با بیان اینکه «افراد خاص از این دنیا به‌گونه‌ای خاص خواهند رفت»، گفت: با رفتن دکتر خسروی از میان ما، توان روحی متخصصان داخلی هم تقلیل یافت اما همواره آموزه‌های ارزنده ایشان در راه خدمت به مردم و بیماران در گوش همه ما طنین‌انداز است.

این متخصص بیماری‌های داخلی تأکید کرد: متأسفانه این بیماری ایمنی کاملی به مبتلایان خود نمی‌دهد پس ممکن است در مهر یا آبان ماه پیش رو، با توجه به همراهی آنفلوآنزا، شرایط سخت‌تری پیش رو داشته باشیم که امیدواریم با تلاش‌های ایثارگرانه پزشکانمان، شاهد کاهش متبلایان آن باشیم.

قدردانی مدیرعامل بیمارستان رضوی از فرماندهان مدافعان سلامت در مشهد

هم‌زمان با گرامیداشت روز پزشک، مدیرعامل بیمارستان رضوی از فرماندهان مدافعان سلامت در مشهد قدردانی کرد.

به گزارش روابط عمومی بیمارستان رضوی، دکتر محسن محور، مدیرعامل بیمارستان فوق تخصصی رضوی، روز گذشته با حضور در ستاد مبارزه با ویروس کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، از دکتر بحرینی؛ رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر بدیعی؛ معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد و سایر فعالان در ستاد مبارزه با ویروس کرونا و نیز سایر معاونان و مسئولان این دانشگاه به‌طور ویژه قدردانی کرده و این بزرگواران را «فرماندهان مدافعان سلامت» در مشهد خواند.

وی افزود: در واقع، شما پزشکان حاضر در این ستاد و در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، طلایه‌داران ایثارگری در امر خدمت بوده و اکنون، جان‌نثاری 16 پزشک و پرستار به‌عنوان شهدای خدمت در مسیر حفظ جان انسان‌ها گواه این امر است.

دکتر محور ادامه داد: از دست دادن بزرگانی چون دکتر خوارزمی و دکتر خسروی خراشاد داغ بزرگی است که اکنون بر پیشانی جامعه وزین پزشکی استان نشسته و هر روز غم از دست دادن این بزرگ‌مردان عمیق و عمیق‌تر می‌شود اما درسی که از این بزرگان به ما رسیده مقاومت و مبارزه همگانی با این ویروس و رعایت همه‌جانبه پروتکل‌های بهداشتی است.

گفتنی است، به رسم یادبود و قدردانی، هدایا و لوح تقدیری از طرف مدیرعامل بیمارستان رضوی به رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد اهداء و طی آن از زحمات بی‌شائبه آنان تقدیر شد.

اختلالات قلبی پیر و جوان نمی‌شناسد

همیشه یکسان نمی‌نوازد. این قلب‌های ما گاهی تند و گاهی کند می‌زند و خیلی اوقات ما به این صداهای نامنظم بی‌توجهیم. بسیاری از افراد وقتی صدای قلب خود را می شنوند که در شرایط خاص هیجانی مانند خوشحالی، ترس یا اضطراب واقع شده باشند یا آن که مشغول یک فعالیت ورزشی شوند. شاید ندانیم که مصرف برخی از داروها باعث این تپش‌های نامنظم هستند و شاید هم ندانیم چه زمانی باید نسبت به این نامنظم بودن حساسیت به خرج دهیم تا به دلیل سهل‌انگاری‌های ما، این آوای حیاتی برای همیشه خاموش نشود. مهم این است بدانیم که این مسأله پیر و جوان نمی‌شناسد.

خوب است بدانید، در حالت عادی، قلب‌های ما باید در یک دقیقه بین ۶۰ تا ۱۰۰ ضربان داشته باشد و ما متوجه این ضربان‌ها نشویم. اگر به هر دلیلی متوجه تندی یا کندی آن شویم یعنی در خطر یکی از اختلال‌های مهم قلبی یعنی آریتمی یا همان نامنظمی ضربان قلب هستیم. پس مهم است که قلب خود را زیر نظر داشته باشیم؛ چه جوان باشیم و چه میانسال یا از همه مهم‌تر اگر پیر هستیم. متخصصان بیمارستان رضوی به‌عنوان یکی از مراکز مهم درمانی که بر روی تشخیص و درمان دارویی و جراحی‌های قلبی متمرکز است، شناخته می‌شود، طی هفته ارتقاء سلامت جوانان(21 تا 28 مردادماه) در این رابطه توصیه‌های مهمی دارند که توجه شما را در این گزارش به آن جلب می‌کنیم.

تپش‌های منظم یا نامنظم؛ مسأله این است!

آریتمی اختلال در آهنگ و نظم ضربان قلب یا در تعداد ضربان یا هر دو است و دو نوع تندی و کندی دارد؛ یعنی تپش‌های قلب به صورت غیرطبیعی اتفاق می‌افتند. به صورت بیمارگونه تند یا کند هستند که با هر کدام از آن‌ها برخورد و رفتار درمانی متفاوت است. دکتر مهدی طاهرپور، متخصص قلب و فلوشیپ فوق تخصصی آریتمی های قلبی بیمارستان رضوی، در این باره می‌گوید: « تپش قلب طیف وسیعی از علامت را شامل می‌شود؛ از بی‌علامتی تا علائم بسیار شدید مانند ایست قلبی و علائم کم‌اهمیت‌تر مانند سنگ‌کوب یا بیهوش شدن. این بیماری می‌تواند هیچ علامتی نداشته باشد و به‌طور اتفاقی بیمار به پزشک مراجعه کند و نامنظمی در ضربان قلب وی مشاهده شود یا اینکه علامت‌هایی مانند درد سینه، تنگی نفس و سرگیجه، خستگی‌پذیری زودرس، بیهوش شدن یاحتی ایست قلبی اولین تظاهر این بیماری باشد.»

در تمام بیماری‌ها عواملی وجود دارند که در بروز آن بیماری‌ها مؤثر هستند اما تغییرناپذیرند؛ مانند ژنتیک. هیچ وقت نمی‌توان عوامل ژنتیکی و وراثتی را تغییر داد. دکتر طاهرپور در این حوزه اینگونه ادامه می‌دهد: « گروه عمده‌ای از تپش‌های قلب‌ ما ناشی از وجود یک عصب اضافه مادرزادی در قلب هستند که این عصب ممکن است از هر سنی فعال و باعث تپش‌های غیرطبیعی و تند در قلب شود. ممکن است این عصب در یک نوزاد ده روزه، کودک ده ساله یا یک فرد 20 یا 40 ساله بروز پیدا کند. به هر حال، از روزی که این عصب فعال شود و باعث تپش‌های نامنظم شود، معمولاً هر قدر که زمان بگذرد، این تپش‌های غیرطبیعی قلب از نظر تعداد و مدت زمان بیشتر می‌شوند یعنی مدت بیشتری طول می‌کشد و دفعات آن به یک‌دیگر نزدیک‌تر می‌شوند و دفعات بیشتری، بیمار را به بیمارستان و مرکز درمانی می‌کشاند.»

اما وقتی پای عوامل ابتلا به بیماری‌ها مخصوصا بیماری‌های قلبی به میان می‌آید، معمولا فشار خون حرف اول را می‌زند! دکتر طاهرپور این را می‌گوید و می‌افزاید: « عوامل دیگری هستند که در بروز اختلال‌های قلبی مؤثر هستند. مثلاً فشار خون بالا اگر کنترل نشود، زمینه بعضی از تپش‌های غیرطبیعی را فعال می‌کند یا وزن زیاد باعث بروز طیفی از تپش‌ها می‌شود و کسی که اضافه وزن دارد اگر بتواند خود را به وزن متعادل برساند احتمال بروز برخی از مشکلات در وی کاهش می‌یابد.»

همان‌طور که اغلب متخصصان تأکید دارند، نکته مورد توجه این است که در نامنظمی تپش قلب باید فرد از لحاظ مشکلات ساختمانی قلب نیز بررسی شود که جنبه ارثی دارند. هم‌چنین پیشنهاد می‌شود که هر فرزند بالای ۵ سال به‌طور سالانه مراجعه کرده و نوار قلب و اکوی قلب بگیرد.

مراقب قلب جوان خود باشید و خیلی زود پیرش نکنید!

با توجه به جوان بودن ساختار جمعیتی کشورمان که حدود 20 درصد جمعیت کشور را به خود اختصاص داده است و  روند رو به رشد عوامل خطر محیطی تهدیدکننده سلامت این قشر مهم از جامعه است، ارتقای سطح سلامت جوانان بسیار ضروری است اما شیوع میزان بروز سکته‌های قلبی در جوانان ما و کاهش سن افراد در بروز این سکته‌ها – به‌ویژه هشدار درباره بروز آن در جوانان زیر 20 سال- بسیار نگران‌کننده است.

دکتر سپیده افضل‌نیا، فلوشیپ بیماری‌های مادرزادی قلب بالغین در بیمارستان رضوی که از پزشکانی است که به قول خودش طی هفته ده‌ها جوان را به‌خاطر مشکلات قلبی در کلینیک این بیمارستان ویزیت می‌کند، تأکید دارد که حواسمان به قلب خودمان باشد و زود پیرش نکنیم. او می‌گوید: « شاید سؤال خیلی از شما این باشد که چرا جوانان به این عارضه‌ها مبتلا می‌شوند؟ در این باره باید بگویم که در واقع به این دلیل که عروق فرعی که در مشکلات قلبی به مقاومت افراد کمک می‌کند، در قلب جوانان نسبت به قلب افراد مسن کمتر است، خطر مرگ و میر در آن‌ها بیشتر است؛ پس باید جوانان تحت مراقبت و کنترل بیشتری قرار بگیرند.»

نکته جالب این است که به گفته محققان، این فاکتورهای خطر در جوانان نیز با افراد مسن یکسان است اما خیلی از ورزشکاران هستند که شاهد بروز سکته‌های قلبی در آن‌ها هستیم! دکتر افضل‌نیا با ابراز تأسف از این روند می‌گوید: «بله متاسفانه ورزشکارانی که هستند که به طور منظم ورزش می‌کنند و زندگی سالم و حتی رژیم غذایی مناسب دارند اما سکته می‌کنند. بگذارید به شما بگویم که اکثر این افراد دچار بیماری های مادرزادی قلب هستند که شاید در آن‌ها نهفته و ناشناخته مانده است. اگر بیماری مادرزادی نداشته باشند، گاهی طی ورزش با افزایش ضخامت دیواره بطن قلب آن‌ها راه خروجی آئورت  بسته شده و متاسفانه اولین علامت آن در میادین ورزشی با سکته‌های قلبی یا حتی مرگ ناگهانی بروز می‌یابد. جالب است بدانید که این مشکل هم با اکوکاردیوگرافی ساده در مطب قابل تشخیص است. ورزشکاران بسیار حرفه‌ای که ورزش‌های استقامتی شدید انجام می‌دهند ممکن است با ورزش‌های سنگین باعث آسیب به عضله قلب خود شوند و در این صورت، طی حرکات ورزشی دچار سکته‌های آنی می‌شوند. بنابراین، توصیه شده تمامی ورزشکاران حتما تحت اکوکاردیگرافی قرار بگیرند و حتی در صورت لزوم تست ورزش برای آن‌ها انجام شود چراکه نخستین علامت این عارضه‌ها، سکته قلبی یا مرگ ناگهانی است پس باید حتی از بروز علامتش پیشگیری شود.»

پس چه کنیم؟ این را از خانم دکتر می‌پرسم و ایشان می‌گویند: « با کنترل رژیم غذایی و گنجاندن ورزش منظم در برنامه روزانه باید از ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی پیشگیری کنیم. سازمان بهداشت جهانی در این رابطه توصیه خود را اعلام کرده است. بر اساس این توصیه، هرپنج روز در هفته به مدت ۳۰ دقیقه باید ورزش کنیم؛ آن‌ هم ورزشی که باعث بالا رفتن ضربان قلب و ایجاد تعریق در فرد شود. هم‌چنین کاهش نمک و چربیهای حیوانی، استفاده از چربی‌های گیاهی مثل روغن کنجد و دانه انگور روغن زیتون مهم‌ترین مسائل این رژیم است.»

باز گردیم به سبک زندگی پدربزرگ‌های‌مان

دکتر محمد وجدان‌پرست به‌عنوان فلوشیپ اقدامات مداخله‌ای قلب و عروق بزرگسالان که اکنون مسئولیت آموزش پزشکان و کارکنان بیمارستان رضوی را بر عهده دارد، جوانان را از این نظر در خطر می‌داند و می‌گوید: «همه بیماری‌های قلبی در افراد جوان هم ممکن است دیده شود؛ اگرچه هر چه سن بالاتر برود، احتمال بروز بیماری قلبی بیشتر می‌شود ولی اینکه در حال حاضر، شیوع این بیماری‌ها نسبت به گذشته تغییر پیدا کرده است، یکی از دلایلش بی‌حرکتی و چاقی فراوان نسبت به گذشته در جامعه ماست. بنابراین شیوع این بیماری‌ها بیشتر شده است و اگر افراد جوان بخواهند از این قضایا پیشگیری کنند، بهترین راه برگشتن به زندگی سالم، رژیم غذایی سالم، ورزش و زندگی پر تحرک است. همان سبک زندگی پدربزرگ‌های‌مان.»

این پزشک ادامه می‌دهد: «شایع‌ترین علائمی که افراد با مشاهده آنها باید به مراقبت بیندیشند و نسبت به مراجعه به پزشک و مراکز درمانی اهتمام بورزند، در حوزه بیماری‌های عروق قلب و فشار خون است. البته افرادی که بیماری قلبی ندارند و میانسال هستند، چند نکته را باید رعایت کنند: اولاً همه افرادی که از سن ۲۰ سالگی عبور کردند باید یک بار آزمایش چربی خون و کنترل فشار خون را انجام دهند و اگر در اولین آزمایش مشکلی وجود نداشت، بین ۳ تا ۵ سال دیگر دوباره باید این آزمایش را تجدید کنند. هر فردی باید سالیانه یک بار فشار خون خود را چک کند؛ به علاوه اینکه به صورت کلی، مردم باید به سمت زندگی سالم بروند و فعالیت بدنی بیشتری داشته باشند، مصرف میوه و سبزیجات را بیشتر کنند و مصرف فست فود و غذای سرخ کردنی را کم کند.»