هدفمان تحقق بیمارستان «سلامت محور» است

مطابق اسناد پزشکی موجود در مرکز اسناد آستان قدس رضوی موضوع مهمی چون سلامت زائران و ارائه خدمات مرتبط با آن همواره از قرنها و ادوار خیلی دور، در تشکیلات وابسته به بارگاه مطهر امام هشتم (ع) مورد توجه بوده است، به گونه ای که دارالشفای آستان قدس رضوی مجموعه ای است که بیش از پنج قرن سابقه خدمت به زائران این بارگاه مطهر را دارد. برخی دیگر از اسناد پزشکی مرتبط با آستان قدس رضوی مانند: بخشی از ترکیبات دارویی شامل معجون‌ها و شربت‌ها مربوط به سال ۱۰۱۰ هجری قمری، لیست بیماران و نوع داروهای تجویز شده به آنان در سال ۱۰۱۷ قمری، پرداخت حقوق و مواجب به جراحان آستان قدس رضوی در سال ۱۰۶۷ قمری، حکم میرزا محمدعلی قدیمی جهت طبابت در سال ۱۱۶۰ قمری، پرداخت مواجب اطبای آستان قدس رضوی در سال ۱۱۲۹ قمری و صورت کارکنان دارالشفای آستان قدس رضوی در سال ۱۲۸۷قمری و...همچنین ساخت بیمارستان منتصریه، بیمارستان امام‌رضا (ع)، بیمارستان فوق تخصصی رضوی، تاسیس شرکتهای داروسازی ثامن، سامان داروی هشتم، موسسه خدمات دارویی رضوی و... از دیگر شواهد موجود در اثبات این ادعا به شمار می روند که در مجموعه آستان قدس رضوی موضوع سلامت زائران، بیماران ومخاطبان جامعه و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به آنان همواره مورد توجه بوده است. به مناسبت هجدهم فروردین ماه، «روز سلامتی» درگفتگو با برخی از مسئولان بیمارستان فوق تخصصی رضوی به بررسی موضوع اهمیت توجه به ارتقاء سلامت بیماران در کنار درمان آنان دراین بیمارستان پرداختیم.

* توجه به موضوع سلامت محوری دراین بیمارستان

«دکتر انسیه عرب عامری»، سرپرست واحد آموزش و ارتقاء سلامت بیمارستان فوق تخصصی رضوی به تاکیدات مدیرعامل فعلی این بیمارستان، درزمینه توجه به موضوع سلامت محوری دراین بیمارستان اشاره و خاطر نشان می کند: مطابق این تاکیدات، در این بیمارستان نباید تنها به جنبه درمانی بیماران توجه شود، بلکه باید به موضوع ارتقاء سلامت بیماران ومراجعه کنندگان هم توجه شود.

وی می گوید: چشم‌انداز بیمارستان رضوی یک بیمارستان الگوی سلامت محور در سطح کشور و منطقه مدیترانه شرقی است، یعنی حرکت از یک بیمارستان درمانی به یک بیمارستان سلامت محور برای ارتقاء سلامت جامعه. ضمن اینکه رسالت و مأموریت این بیمارستان، ارائه خدمات مراقبتی مطلوب و ایمن به منظور ارتقاء سلامت جامعه با بهره‌گیری از دانش روز و فناوری‌های نوین است.

عرب عامری اشاره می کند: در یک بیمارستان سلامت محور به موضوعاتی مانند: سلامتی بیماران، سلامتی کارکنان، سلامتی و ایمنی محیط بیمارستان و جامعه یعنی مردمی که در سطح شهر و کشور زندگی می‌کنند چه افرادی که به عنوان همراهان بیمار مراجعه می‌کنند و چه ساکنان و مجاوران بیمارستان توجه می شود و از این منظر ما در بیمارستان رضوی به بیماران توجه خاص داریم که یک بیمار در این بیمارستان از سه منظر «حفظ، تأمین و ارتقاء سلامت» مورد توجه جدی قرار گیرد.

*وجه تمایز بیمارستان رضوی با دیگر واحدهای مشابه

وی در ادامه سخنانش اظهار می دارد: منظور من این است در یک بیمارستان سلامت محور وقتی یک بیمار از نظر ابتلا به یک بیماری مورد درمان قرار می‌گیرد باید سایر جنبه‌های سلامت از قبیل: «سبک زندگی سالم»، «تغذیه مناسب»، «تحرک بدنی»، «عدم استعمال دخانیات» و... نیزمورد بررسی قرار گیرد و آموزش‌های لازم به او و همراهانش داده شود و یکی از مهمترین وجوه تمایز بیمارستان رضوی نسبت به سایر واحدهای مشابه در سطح کشور مطابق تأکیدات مدیرعامل آن، اولویت قرار دادن مباحث مرتبط با آموزش و ارتقاء سلامت در این بیمارستان است.

عرب عامری اضافه می کند: مطابق استانداردهای سازمان بهداشت جهانی، مواردی همچون آموزش، دسترسی به غذای سالم، آب سالم، بهداشت مادر و کودک، واکسیناسیون، کنترل بیماری‌های شایع و بومی، درمان مناسب بیماری‌ها و حوادث و دسترسی به داروهای اولیه و... بر مبنای چهار اصل «عدالت اجتماعی»، «مشارکت مردم»، «همکاری‌های بین بخشی» و «فناوری مناسب» به عنوان حداقل اجزاء لازم برای ارتقاء خدمات بهداشتی و درمانی در یک کشور باید مورد توجه قرار گیرد.

سرپرست واحد آموزش و ارتقاء سلامت بیمارستان فوق تخصصی رضوی در پاسخ به این پرسش که بیمارستان رضوی با توجه به موارد و اصول اشاره شده چه اقداماتی انجام داده است می گوید: در زمینه آموزش به سه موضوع آموزش بیماران، آموزش کارکنان و آموزش افراد جامعه را مورد توجه قرار داده‌ایم که به طور خاص در زمینه آموزش بیماران و خانواده آنان فعالیت های خوبی انجام شده که نتیجه این اقدامات در زمینه تشخیص به موقع بیماری در همراهان بیمار و درمان به موقع آن، کاهش عوارض بیماری‌ها و در نهایت در اصلاح سبک زندگی و ارتقاء سلامت افراد جامعه ثمربخش و تاثیرگذارخواهد بود.

عرب عامری اشاره می کند: بیمارستان رضوی یکی از بیمارستان‌های دارای گواهینامه بیمارستان سبز است که اقدامات اساسی همچون: رعایت الزامات بهداشت محیط، کاهش و دفع مناسب فاضلاب و زباله های بیمارستانی، تهویه مناسب، استفاده از لوازم و تجهیزات سازگار با محیط زیست، کاهش استعمال دخانیات از سوی بیماران، همراهان و کارکنان و... دراین بیمارستان در حال پیگیری وانجام است. ما الان در این بیمارستان برای کسب عنوان «بیمارستان بدون دخانیات» دستورالعمل های اجرایی و ابلاغی از سوی وزارت بهداشت و درمان را در سال گذشته به طور کامل اجراء کرده‌ایم و آموزش‌های لازم به بیماران، همراهان، کارکنان، تأمین تسهیلات لازم برای ترک دخانیات شامل راه‌اندازی کلینیک ترک دخانیات، معرفی بیماران استفاده کننده از دخانیات به کلینیک و انجام ویزیت اولیه به منظور ترک دخانیات، استفاده از خدمات مشاوره ای و... انجام شده است که شاید مهمترین تأثیرگذاری این اقدامات، کاهش مصرف دخانیات باشد که تاثیرات بسزایی از نظر اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی بر سلامت افراد جامعه دارد.

وی یادآور می شود: در حال حاضر که جهان با بیماری کرونا درگیر است، آموزش‌های لازم برای ترک مصرف دخانیات تأثیر بسزایی برای افراد سیگاری در جهت کمتر مبتلا شدن به این بیماری دارد. به عبارت دیگر افراد سیگاری سریعتر به کووید 19 مبتلا و بهبودی آنان نیز سخت‌تر خواهد بود.

*دغدغه ما «اصلاح سبک زندگی» مردم است

عرب عامری در ادامه سخنانش تصریح می کند: خلاصه مطالب اشاره شده این است که ما در واحد آموزش و ارتقاء سلامت بیمارستان رضوی یک دغدغه داریم و آن این است که سبک زندگی مردم به هر نحو ممکن اصلاح شود که اگر سبک زندگی مراجعه کنندگان اصلاح شود از نظر موارد مختلف مانند: اصلاح و کاربرد تغذیه سالم، فعالیت فیزیکی مناسب، کاهش و ترک دخانیات، کاهش استرس و مدیریت آن، تشخیص به موقع بیماریها و به ویژه بیماری‌های پنهان (مانند: دیابت و فشار خون)، سلامت روان، ارتباط سالم خانوادگی و پایبندی به چارچوب خانواده، مسائل و آموزش‌های مرتبط با روانشناسی و... همه این‌ها اگر به طور صحیح مورد توجه قرار گیرد، افراد سالم تر و در نتیجه جامعه ای سالم تر خواهیم داشت. به همین دلیل یکی از برنامه‌های آینده ما علاوه بر پیگیری های لازم بعد از ترخیص بیماران و همراهانشان، این است که پیگیری‌های مربوط به آموزش‌های ارتقاء سلامت را هم توسط کارشناسان این بیمارستان تاحد امکان انجام دهیم.

*تامین ایمنی بیماران و تشخیص به موقع بیماریهای واگیردار

«میترا وزیری»، سوپر وایزر کنترل عفونت بیمارستان رضوی نیز در گفتگو با خبرنگار قدس می گوید:

هدف ما در این بیمارستان این است که ایمنی بیماران و کارکنان را تا حد امکان به بهترین نحو تأمین کنیم. منظور از ایمنی این است که از نظر ابتلا به عفونت‌های بیمارستانی و همچنین بیمارهای واگیردار و غیرواگیردار، پیشگیری شود و هر چه در این زمینه بیشتر تلاش کنیم در عرصه سلامتی بیماران و مراجعه کنندگان موفق‌ترخواهیم بود. البته کارکنان بیمارستان هم باید از سلامت لازم برخوردار باشند و در حقیقت ما دراین واحد مسئول پیشگیری و کنترل عفونت هستیم.

وی اضافه می کند: پیشگیری و کنترل عفونت در همه بیمارستانها از اجزای اصلی واحدهای بیمارستانی است و بهترین مثال دراین زمینه همین بیماری کووید 19 است که بیش از یکسال است سایه منحوسش بر سر جهانیان پهن شده است. بیمار یا مراجعه کننده‌ای که به این بیمارستان به هر دلیل مراجعه می‌کند از نظر ما آنچیزی که دراین مراجعه مهم است حفظ سلامتی اوست ودراین زمینه رعایت سلسله زنجیره گونه ای از موارد مرتبط با سلامتی از نظر پیشگیری از ابتلا به عفونت‌ها باید رعایت شود و این کار، یک بعدی نیست. بلکه مجموعه‌ای از مواردی همچون : بهداشت دست (برای بیماران و کارکنان)، بهداشت محیط، شناسایی به موقع بیماری‌های واگیردار (کرونا، سل، هپاتیت و...) پیشگیری ازعفونت های‌ بیمارستانی، جداسازی به موقع بیماران دارای بیماری های واگیردار (ایزولاسیون)، استریلیزاسیون صحیح اطاق‌های عمل و ابزار و تجهیزات مربوط به آن، مصرف منطقی آنتی بیوتیک‌ها و... و. باید رعایت شود تا با رعایت همه این موارد که زنجیرگونه به هم مرتبط است، شاهد پیشگیری از عفونت ها و حفظ سلامت بیماران و کارکنان باشیم.

سوپر وایزر کنترل عفونت بیمارستان رضوی در ادامه سخنانش می افزاید: آن چیزی که شاید بتوان به عنوان وجه تمایز این بیمارستان با بیمارستان‌های مشابه سطح کشور عنوان کرد، انجام فعالیت‌های ذکرشده برای شناسایی به موقع عفونت‌های بیمارستانی و بیمارهای واگیردار و غیرواگیر است.

وزیری تصریح می کند: بهترین مثال مناسب در این زمینه، همین ویروس منحوس کروناست. در شرایط کرونایی یکسال اخیر کشور سعی کرده‌ایم که هم بیماران و هم کارکنان بیمارستان کمترین درگیری با بیماری کووید 19 را داشته باشند. مثلاً اگر کسی برای انجام یک عمل جراحی ضروری یا برای زایمان طبیعی مراجعه کرده است، خیالش راحت باشد که در این بیمارستان احتمال ابتلا به بیماری کرونا تا حد امکان بسیار پایین است و نگرانی نداشته باشد. این هم یکی از وجوه تمایز بیمارستان رضوی با سایر واحدهای مشابه بوده و آمار مراجعه کنندگان به این بیمارستان، تایید کننده اقبال بیشتر آن برای درمان در جهت مراجعه به این بیمارستان در یکسال گذشته است.

وی یادآور می شود: در زمینه تامین وسایل حفاظت فردی کارکنان هم تلاش کرده‌ایم به گونه ای که از روز اول انتشار بیماری کرونا برای همه همکاران تا حد امکان و در حد بالاترین کیفیت این وسائل را فراهم کرده ایم از قبیل ماسک‌های استاندارد، شیلد، دستکش، گان و...، و این مطلب از این جهت اهمیت دارد که کارکنان این بیمارستان، خود جزو افرادجامعه بوده و وقتی حفاظت فردی کارکنان انجام شود آنان در ارتقاء خدمت رسانی به بیماران دیگر نگرانی از نظر ابتلا به بیماری نخواهد داشت و بهترین خدمات را ارائه می‌کنند و بیماران هم خیالشان از این نظر راحت خواهد بود و همه این موارد باعث ارتقاء موضوع سلامتی بیماران و کارکنان بیمارستان می شود.

سال جهانی مدافعان سلامت گرامی باد.

18فروردین سال  1400روز جهانی "بهداشتبا شعار ایجاد جهانی سالم و علادلانه برای همه  

سازمان جهانی بهداشت به منظور تقدیر از فداکاری های بی دریغ کارکنان حوزه بهداشت و درمان در مقابله با همه گیری کووید 19 سال 2021 را به عنوان سال جهانی کارکنان حوزه بهداشت و درمان  "سال جهانی مدافعان سلامت" نامگذاری نموده و  در روز جهانی بهداشت نیز همه جهان را  برای "ساختن جهانی عادلانه و سالم" فراخوان نموده است

کمیسیون عوامل اجتماعی تعیین کننده سلامت در منطقه مدیترانه شرقی در گزارش  این ماه خود از کشورها می خواهد برای مقابله با عوامل اجتماعی سلامت اقدام کنند تا روند رو به وخامت نابرابری را که تحت تاثیر عواملی همچون بیماری همه گیر کووید-19، جنگ و کشمکش های پی در پی در منطقه، مهاجرت، چالش های زیست محیطی، نابرابری های جنسیتی و بیکاری است ، کندتر نمایند. در این مسیر  تضمین پوشش همگانی  خدمات اساسی بهداشتی و ایجاد سازوکارهایی برای حمایت مالی برای محافظت از مردم در برابر پیامدهای منفی سلامتی ضروری است

شیوع کرونا در روز جهانی بهداشت بیانگر این موضوع است که کووید -۱۹ لطمه‌های سنگینی بر پیکره جهان وارد کرده و تأثیر آن بر کشورهایی که پیش از این همه‌گیری جزو جوامع آسیب‌پذیر جامعه محسوب می‌شدند، بسیار شدیدتر بوده است. این جوامع بیشتر در معرض بیماری قرار دارند، به خدمات و مراقبت‌های بهداشتی مناسب دسترسی ندارند و در نتیجه در مهار ویروس کرونا با مشکلات بسیاری مواجه می‌شوند. از آنجا که حدود ۶۰ درصد از ساکنان بعضی از کشورها فاقد پوشش خدمات بهداشتی ضروری هستند، سازمان بهداشت جهانی در روز جهانی بهداشت، هفتم آوریل ۲۰۲۱ از رهبران جهانی خواسته  است که در سال‌های پیش رو جهانی سالم و برابر برای تمامی ساکنان کره خاکی فراهم آورند

 خانواده بیمارستان رضوی حداکثر تلاش خود را خواهد نمود تا سهم خود را در تحقق این شعار در محیط پیرامون آنگونه که شایسته نام رضوی است ،ایفا نماید

با همکاری بیمارستان فوق تخصصی رضوی و انجمن TOBI ایتالیا وبینار پزشکان قلب ایران و اروپا با انجام 4 عمل زنده به کار خود پایان داد

وبینار بین‌المللی پزشکان قلب ایران و اروپا با انجام 4 عمل زنده در روزهای هشتم و بیست و دوم اسفندماه با همکاری بیمارستان فوق تخصصی رضوی و انجمن TOBI ایتالیا به کار خود پایان داد.
دومین روز این وبینار بین‌المللی روز گذشته با محوریت بررسی جدیدترین یافته‌ها در زمینه روش CTO و انجام 2 عمل زنده آنژیوپلاستی(گشودن انسداد مزمن عروق کرونر) به این روش بر روی دو بیمار 45 و 52 ساله در ایتالیا برگزار شد.
همچنین 4 عمل ضبط‌‌شده (live in the box)که در گذشته توسط پزشکان قلب ایرانی انجام شده بود، در دومین روز این وبینار پخش و درباره تکنیک‌های انجام آنها بحث و تبادل نظر شد.
بیش از 400 فوق تخصص اینترونشن قلب داخلی و خارجی مباحث دومین روز وبینار بین‌المللی پزشکان قلب ایران و اروپا را در مدت پنج ساعت دنبال کردند. هیئت علمی این جلسه نیز شامل اساتیدی از ایران، ایتالیا، آلمان، هند و ترکیه بود.
در مجموع این وبینار دو روزه با انجام 4 عمل زنده در ایتالیا و پخش 8 عمل ضبط‌شده آنژیوپلاستی در ایران و مشارکت حدود هزار متخصص و فوق تخصص قلب از سراسر جهان به صورت زنده(آنلاین) برگزار شد و در آن آخرین و به‌روزترین روش‌ها و تکنولوژی‌ها در حوزه درمان کم ‌تهاجمی‌تر بیماری‌های قلب مورد بررسی قرار گرفت.
لازم به ذکر است، بیمارستان فوق تخصصی رضوی در سه سال‌ گذشته میزبان برگزاری کنگره‌های بین‌المللی قلب با حضور پزشکان و متخصصان برجسته از دانشگاه‌ها و انجمن‌های علمی بزرگ قلب دنیا در مشهد بوده است، اما امسال این کنگره به دلیل شیوع بیماری کرونا در جهان به صورت مجازی و در قالب وبیناری دو روزه در اسفندماه برگزار شد.

عیادت و تبریک عید نوروز به بیماران، همراهان بیماران، مراجعه کنندگان و پرسنل کوشا بیمارستان در روز نخست سال نو توسط ریاست محترم بیمارستان جناب آقای دکتر محور

عیادت و تبریک عید نوروز به بیماران، همراهان بیماران، مراجعه کنندگان و پرسنل کوشا بیمارستان در روز نخست سال نو توسط ریاست محترم بیمارستان جناب آقای دکتر محور

در گفتگو با رئیس گروه سلامت و درمان بنیاد بهره وری موقوفات آستان قدس رضوی عنوان شد: خدمات «سلامت و درمان» آستان قدس توسعه می یابد

آستان قدس رضوی در راستای انجام مسئولیت های اجتماعی خود، همواره به برنامه ریزی و سرمایه گذاری در حوزه های مورد نیاز کشور توجه ویژه داشته است. مقوله سلامت و درمان یکی از حوزه هاست که این آستان مقدس با حضور جدی در این عرصه زمینه ساز خدمات گسترده ای به اقشار مختلف جامعه بوده است.
اهمیت این رویکرد به اندازه ای است که در سند سیاست های کلان آستان قدس هم بر آن تاکید شده است. بر مبنای این سند فعاليت‌هاي اقتصادي آستان قدس باید در حوزه هایی از جمله سلامت و دارو متمرکز باشد، چرا که هم متضمن استقلال کشور است و هم با مزيتهاي آستان قدس رضوي همخواني دارد. از همین رو به تازگی «گروه سلامت و درمان» در بنیاد بهره وری موقوفات ایجاد شده تا فعالیت ها در این حوزه با هدفگذاری کلان و دقت بالا دنبال شود.

ماموریت های گروه سلامت و درمان
«ایجاد زنجیره ارزش و افزایش بهره وری در بیمارستانها و مراکز درمانی موقوفات»، «تدوین برنامه راهبردی گروه سلامت درمانی»، «انسجام و یکپارچه سازی فعالیت ها و امور بیمارستانها و موسسات درمانی»، «افزایش کیفیت خدمات و کاهش هزینه ها» و همچنین «ایجاد وحدت و هماهنگی تخصصی بین موسسه های گروه در راستای افزایش کارآمدی و ارزش آفرینی» از مهمترین اهداف تشکیل گروه سلامت و درمان در بنیاد بهره وری موقوفات بوده که می تواند در اجرای سیاست های کلان و تحقق چشم انداز آستان قدس موثر خواهد بود.

هم افزایی و بهره وری بیشتر مجموعه های حوزه سلامت
دکتر «محسن محور» مدیر گروه سلامت و درمان بنیاد بهره‌وری موقوفات در گفتگو با آستان نیوز، به برخی برنامه ها برای تحقق سند سیاست های کلان اشاره می کند و می گوید: خوشبختانه با ایجاد گروه سلامت و درمان و متمرکز شدن ساختار مراکزی همچون بیمارستان فوق تخصصی رضوی، مؤسسه خدمات دارویی رضوی، مؤسسه درمانی آستان قدس و شرکت‌های داروسازی تابعه، بستری مناسبی برای هم افزایی و بهره وری بیشتر در این حوزه فراهم شده است. وی می افزاید: اکثر موقوفات درمانی آستان قدس، در استان‌های خراسان رضوی و کرمان قرار دارد و ایجاد گروه سلامت و درمان به متمرکز شدن برنامه ریزی ها برای بهره وری بیشتر از آنها منجر خواهد شد.

توسعه خدمات بیمارستانی
وی با اشاره بر اینکه هم‌افزایی هر چه بیشتر بین شرکت‌ها و مؤسسات دارویی و درمانی آستان قدس رضوی موجب رشد و شکوفایی آنها در جهت خدمت‌رسانی به مردم کشور می‌شود، می گوید: در این راستا توسعه فعالیت‌ها مطابق با استانداردها و تحولات علمی روز در حوزه تولید دارو و ارائه خدمات بیمارستانی به اقشار مختلف در دستور کار قرار دارد. دکتر محور همچنین به برخی اقدامات انجام شده نیز اشاره و تصریح می کند: ارتقای عملکرد نیروی انسانی، جذب پزشکان متبحر، به روزرسانی و نوسازی تجهیزات و بخش‌های مختلف بیمارستان رضوی از جمله این اقدامات بوده که طی ماه های گذشته انجام شده که همه آن ها طبق برنامه راهبردی کارشناسی‌ شده در بیمارستان رضوی با محورهای کلی «شفاف‌سازی»، «ارتقای علم و پژوهش» و «خدمت‌رسانی به زائران و مجاوران» بوده است.

تقویت حوزه دارویی
مدیر گروه سلامت و درمان بنیاد بهره‌وری موقوفات می افزاید: در کنار آن، با توجه به اهداف بلندمدت و میان‌مدت تعیین شده در سند چشم‌انداز آستان قدس رضوی، درصدد ایجاد تغییر و تحولاتی در عملکرد مؤسسه خدمات دارویی رضوی هستیم تا بتوانیم سطح خدمات داروخانه مرکزی امام(ع) در مشهدمقدس را ارتقا دهیم و جایگاه این موسسه در حوزه دارویی را تقویت کنیم. وی می افزاید: همچنین به تازگی شرکت‌های داروسازی ثامن، سامان داروی هشتم، شیراز سرم و شرکت توزیع یاراطب ثامن در زیرمجموعه گروه سلامت و درمان قرار گرفته که امیدواریم با تقویت شرکت‌های دارویی آستان قدس رضوی و نوسازی تجهیزات آنها بتوانیم شاهد افزایش توسعه فعالیت فعلی این شرکت‌ها، تولید محصولات دارویی جدید و همچنین خدمت‌رسانی بیشتر به بیماران کشور باشیم.