اختلالات و سختی‌های تنفسی یکی از عوامل معلولیت در نوزادان است

اختلالات و سختی‌های تنفسی یکی از عوامل معلولیت در نوزادان است
فوق تخصص نوزادان بیمارستان رضوی گفت: اختلالات و سختی‌های تنفسی یکی از عوامل معلولیت در نوزادان است.
به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی بیمارستان رضوی، دکتر رضا سعیدی با بیان این مطلب عنوان کرد: یکی از مشکلات نسبتا شایع در نوزادان، سختی تنفس است و از میان مشکلات تنفسی، یکی از بیماری‌های شایع که معمولا در نوزادان نارس بروز می‌یابد، سندروم دیسترس تنفسی یا RDS است.
وی گفت: در واقع، مشکلات تنفسی از عوامل مرگ و میر و معلولیت مهم در نوزادان نارس است و بخش عمده‌ای از نوزادان بستری در بخش‌های مراقبت‌های ویژه(NICU) را نوزادان مبتلا به همین سندروم تشکیل می‌دهند.
مدیرعامل بیمارستان رضوی در این باره عنوان کرد: از درمان‌های بسیار خوب در این بیماری، سورفکتانت تراپی است که چند دهه است کشف شده و در حال انجام است. در این روش، مایعی از برخی از حیوانات مانند گاو و گوساله گرفته شده و در ریه نوزاد نارس تزریق می‌شود که حدود 50 درصد از مرگ و میرها و عوارض ناشی از این بیماری را کاهش می‌دهد.
دکتر سعیدی اظهار کرد: نوزادان نارس که این ماده خاص در ریه آن‌ها کم است، زودرسی زایمان، سزارین، خفگی‌های زایمانی، دیابت داشتن مادران، دوقلویی و... از فاکتورهای خطر و عوامل اتبلای نوزادان به این بیماری است.
وی افزود: به منظور آشنایی کادر درمانی سطح شهر مشهد و نیز پزشکان و پرستاران بیمارستان رضوی با جدیدترین روش‌های درمان برای این بیماری، سمینار علمی یک‌روزه «سندروم دیسترس تنفسی در نوزادان» 27 فروردین‌ماه جاری در بیمارستان رضوی با مشارکت و همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مرکز تحقیقات نوزادان شمال شرق، مرکز تحقیقات نوزادان ایران و دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) برگزار می‌شود و 15 استاد دانشگاه در 4 میز گرد تخصصی مجزا درباره شناخت این بیماری، علائم و عوارض و روش‌های درمانی به بحث و بررسی خواهند پرداخت.
گفتنی است، ثبت نام این کنفرانس یک‌روزه که دارای امتیاز بازآموزی است، تا 26 فروردین ماه از طریق سامانه آموزش مداوم دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای گروه هدف امکان‌پذیر است.
تاریخ درج: ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
تعداد بازدید : 216

نظرات:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل:
متن: