با آموزش‌های مداوم شاهد کاهش بیش از 80 درصد از مرگ و میرهای نوزادان هستیم

با آموزش‌های مداوم شاهد کاهش بیش از 80 درصد از مرگ و میرهای نوزادان هستیم
دبیر علمی سمینار علمی یک روزه «احیاء نوزادان» با آموزش‌های مداوم شاهد کاهش بیش از 80 درصد از مرگ و میرهای نوزادان هستیم.
به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی بیمارستان رضوی، دکتر احمدشاه فرهت در حاشیه سمینار علمی یک روزه «احیاء نوزادان» در بیمارستان فوق تخصصی رضوی مشهد گفت: در ایران از هر هزار نوزاد زنده متولد شده حدود 10 تا 12 مورد دچار مرگ دوره نوزادی می‌شوند و قبل از انقلاب این عدد در ایران ۵۰ نوزاد از هر هزار تولد زنده بود و خوشبختانه با آموزش‌های مداوم به کادر درمانی توانسته‌‎ایم این آمار را کاهش دهیم.
وی اظهار کرد: در حقیقت باید بگوییم که شش درصد از نوزادانی که متولد می‌شوند نفس نمی‌کشند و تنفس خود به خودی ندارند که این گروه نیازمند کمک‌های ویژه گروه درمانی و پزشکی هستند و با کمک به‌موقع پزشکان از مرگ آن‌ها در بدو تولد جلوگیری می‌شود و حتی احتمال معلولیت‌های ذهنی آن‌ها به حداقل می‌رسد.
دکتر فرهت افزود: درصورتی که نوزادان به موقع احیاء نشوند یا فوت کرده یا به علت کمبود اکسیژن در بدو تولد با معلولیت ادامه حیات می‌دهند که مهم‌ترین این معلولیت‌ها فلجی در نیمی از بدن یا بخشی از اندام‌ها، کاهش شنوایی، کاهش بینایی، نارسایی کلیوی و... است.
این فوق تخصصی برجسته در حوزه نوزادان بیان کرد: اگر نوزاد و کودک با معلولیت همراه باشد نیازمند حمایت‌های خاص خواهد بود و باید مراقبت از این‌گونه کودکان توسط خانواده و سازمان بهزیستی کشور به‌صورت ویژه انجام شود تا برای جامعه کارآمد باشند؛ باید به صورت ویژه توجه داشت که هزینه نگهداری یک کودک معلول بیشتر از یک فرد سالم بوده و بهترین راه برای کاهش هزینه‌های درمان و پیشگیری از معلولیت‌های این نوزادان، احیاء آن‌هاست.
دکتر ‌فرهت تصریح کرد: سالانه ۱.۵ میلیون تولد کشور داریم و در ایران از هر هزار نوزاد ۹ مورد مرگ و میر داریم و اکنون سمینار احیاء نوزادان با هدف کاهش مرگ و میر و معلولیت نوزادان برگزار شده و امیدواریم که در افزایش آگاهی‌رسانی به جامعه مثمرثمر باشد.
وی تأکید کرد: توصیه می‌شود والدین حتما مراقبت‌های ویژه حین بارداری را داشته باشند تا این دوران را با خطرات کمتری پشت سر بگذارند.

تاریخ درج: ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
تعداد بازدید : 526

نظرات:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل:
متن: