برگزاری نخستین نشست کارشناسان بهداشت محیط بیمارستان‌های خراسان رضوی در بیمارستان رضوی

برگزاری نخستین نشست کارشناسان بهداشت محیط بیمارستان‌های خراسان رضوی در بیمارستان رضوی
نخستین نشست کارشناسان بهداشت محیط بیمارستان‌های خراسان رضوی در سال 98 هم‌زمان با هفته سلامت زیر نظر اداره بهداشت محیط معاونت بهداشتی استان خراسان رضوی در بیمارستان رضوی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی بیمارستان رضوی، مهندس یوسف‌علی پزشک، کارشناس مسئول بهداشت محیط بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حاشیه این نشست عنوان کرد: معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد هر سال طبق برنامه‌ریزی‌های مدون، جلسات ماهیانه‌ای را برای تمامی کارشناسان بهداشت محیط بیمارستان‌های استان برگزار می‌کند که هدف از آن، هم‌اندیشی، تبادل نظر و ارتقای سطح علمی و آگاهی همکاران بهداشت محیط است.
وی افزود: هم‌چنین طی این نشست‌ها، دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های مختلف دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حوزه بهداشت محیط بیمارستانی ارائه می‌شود و به گونه‌ای می‌توان گفت که این جلسات علاوه‌بر آگاهی‌دهی، جنبه آموزشی و پیگیری دارد.
مهندس پزشک درباره رعایت بهداشت محیط و پیشگیری از کنترل عفونت در بیمارستان رضوی اظهار کرد: بیمارستان رضوی بی اغراق در اعتبار بخشی‌های بیمارستانی استان از بهترین بیمارستان‌ها شناخته شده و بهداشت محیط آن به صورت بسیار قوی رعایت می‌شود و در واقع در این زمینه در سطح کشور سرآمد است.
وی ادامه داد: دلیل انتخاب این بیمارستان به عنوان محل برگزاری این نشست این بود که همکاران بخش‌های بهداشت محیط سایر بیمارستان‌ها فعالیت‌های ویژه بیمارستان رضوی را در این زمینه از نزدیک ببینند و از طریق گزارش‌هایی که کارشناسان بهداشت محیط این بیمارستان مطرح می‌کنند، از قسمت‌های مختلف و فرآیندهای گوناگون الگو بگیرند.
مهندس پزشک اضافه کرد: فعالیت‌‎های بهداشت محیط بیمارستان رضوی در پایه‌های کشوری سنجیده شده و اعتباربخشی هایی که در این حوزه ارائه شده نشان می‌دهد که این بیمارستان در حفظ بهداشت محیط در سطح عالی قرار دارد.
وی هم‌چنین بیان کرد: تجهیزات بهداشت محیط بیمارستان رضوی مانند تجهیزات آشپزخانه، مواد گندزدا و... به دلیل مدیریت کارآمدی که سابقه ارتباط و آشنایی با فعالیت‌های بهداشت محیطی را داشته کم و کاستی ندارد. در واقع، هر بیمارستان یا سازمانی که از اجناس با کیفیت و استاندارد استفاده کند قطعاً فرآیند صرفه‌جویی به راحتی شکل می‌گیرد؛ اما در برخی موارد مانند استفاده از مواد گندزدا، صرفه‌جویی بسیار دشوار است یا در بحث پسماندهای داروهای شیمیایی کاهش هزینه امکان‌پذیر نیست اما با بهره‌وری از فرایندهای مناسب، کمک‌رسانی به محیط زیست به صورت طبیعی و خودکار اتفاق می‌افتد.
مهندس پزشک تصریح کرد: علی‌رغم وجود مشکلات اقتصادی، از همه بیمارستان‌ها انتظار می‌رود تا با شرایط موجود از ایده‌های جدید و خلاقیت‌های فردی و جمعی بهره گیرند و شرایط را به شکلی پیش ببرند که به پیشگیری از بروز اتفاقات عفونتی در مراکز درمانی کمک‌ کنند.
تاریخ درج: ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
تعداد بازدید : 710

نظرات:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل:
متن: