بیمارستانی سیار در مسیر‌های عاشقی

بیمارستانی سیار در مسیر‌های عاشقی
چند کیلومتری کربلای معلا. اگر بخواهی سر به‌راه آزادگی و عشق بنهی شاید خیلی زمان نبرد. با همتی چند روزه می‌توانی سر به آستان حسین(ع) بسپاری و عاشقانه روزهای اربعینی را به بهترین شکل سپری کنی اما... گویی باید زینب(س) را پیشوای خود بدانی و همان‌طور که او زخم‌های به خون‌ نشسته صحنه کربلا را پرستاری می‌کرد، حالا تو باید پرستار زخم‌ها باشی؛ این بود روایت روزهای درمانگران رضوی...
و حالا در مسیری دیگر؛ همه آمده‌اند تا عاشقی را از سر گیرند. مشهد شده است دریایی که رودهای ارادت به سمت‌شان روانه‌اند. مردم با پا نیامدند، دست بر سینه می‌گذارند و سر بر ساحت ارادت می‌سایند.
۱۲۰ پزشک و پرستار که تازه چند روزی است از سرزمین تف‌دیده عراق بازگشته‌اند، حالا در ورودی‌های مشهد به انتظار نشسته‌اند تا روزهای‌شان در جریده عالم به‌عنوان خادم‌الرضا ثبت گردد. چند روز منتهی به اربعین حسینی و در روزهای پایانی ماه صفر، اشک‌های پاک خود را در مسیر رود زائران روانه کرده و به دریای بیکران عاشقان ابی‌‎عبدالله الحسین(ع) در کربلا پیوند می‌زنند.
از مشهد آمده‌اند و شعارشان «من الغریب الی الشهید» است. از مهد تخصص درمانی در شرق ایران به قلب عراق سفر کرده‌اند و حتی شوق و لذت زیارت کربلای معلّی را کنار گذاشته و دست‌های مهربان خود را با تاول‌ پاهای زائران متبرک کردند. با عشق و ارادتی وصف‌ناشدنی این کار را می‌کنند.
یک سال پیش، وقتی درمانگران بیمارستان رضوی به مسیر پیاده‌روی اربعین حسینی اعزام شدند، بیش از پیش نیاز ساخت اتوبوس‌های بیمارستانی به عنوان یک بیمارستان سیار و اقماری بیمارستان رضوی احساس می‌شد. 
دکتر رضا سعیدی، مسئول این بیمارستان درمانی سیار که خود متخصص اطفال است، از این خدمت عاشقانه می‌گوید: «به لطف خداوند و با عنایت امام رضا(ع) بیمارستان سیار رضوی برای اربعین حسینی امسال اماده شد و کادر درمان آن، چنان دلسوزانه به زائران ارائه خدمت کرده که مسئولان عتبه علوی که د اعراق هماهنگ‌کننده فعالیت‌ها بودند، هر روز پیام‌های سپاس را از زبان زائران به کربلا رسیده به ما منتقل می‌کردند. برادران عراقی ما، این بیمارستان سیار را افتخار خدمات این مسیر عنوان می‌کردند»
سیل عظیم عاشقان حسینی و رضوی خدمات رفاهی خاصی را مطالبه می‌کند. از خدمات رفاهی که بگذریم، خدمات درمانی بیش از پیش در مسیر این راهپیمایی‌های بزرگ ظهور و بروز می‌یابد؛ از دردهای ناشی از پیاده‌روی طولانی و گرما و سرمای هوا گرفته تا دردمندانی که به امید شفا یافتن به این مسیرها پا گذاشته‌اند. همه و همه نیاز درمانی دارند.
دکتر سعیدی در این باره می‌افزاید: «راستش را بخواهید آن‌قدر مطالبه در زمینه‌های درمانی فراوان بود که آمار از کنترل ما خارج شد. در مجموع بیش از ۱۱۹ هزار خدمت اعم از دندان‌پزشکی، ویزیت پزشکان عمومی و متخصص، تجویز منطقی دارو به روش OTC، تزریقات، فیزیوتراپی، پانسمان و خدمات طب سنتی در مسیر تشرف به کربلا ارائه شد و بیش از ۵ هزار خدمت در مسیر تشرف به مشهد در بیمارستان سیار واقع در ورودی مشهد شامل ویزیت پزشک عمومی و متخصص ، پانسمان، فیزیوتراپی و ماساژ و خدمات پرستاری ارائه شد. ۶۰ نفر از اعضای کادر درمان بیمارستان فوق تخصصی رضوی شامل 10 پزشک، 35 پرستار و کمک‌پرستار و 15 تکنسین دارو و درمان به صورت داوطلبانه برای ارائه خدمات درمانی به زائران امام رضا(ع) اعلام آمادگی کردند و طی روزهای پایانی ماه صفر به این زائران پیاده خدمات درمانی ارائه کردند. »
در این روزهای پایانی ماه صفرالمظفر، یک دستگاه اتوبوس بیمارستانی سیار برای ارائه خدمات سرپایی مانند سرم‌درمانی و بستری کوتاه‌مدت و هم‌چنین یک دستگاه آمبولانس به منظور انتقال بیمار به داخل بیمارستان رضوی برای دریافت خدمات تخصصی در این موکب مستقر شدند.
آن‌طور که این مسئولان اذعان می‌کنند، دو دستگاه دیگر از اتوبوس‌های بیمارستان سیار رضوی شامل اتاق عمل، تجهیزات بیهوشی برای عمل‌های اورژانسی به همراه دستگاه‌های رادیولوژی و آزمایشگاه نیز در محدوده ناظریه در جاده قوچان به مشهد و در فاصله 25 کیلومتری چناران مستقر شده بود و به زائران پیاده حضرت رضا خدمات‌دهی می‌کرد.
دکتر سعیدی هم‌چنین می‌گوید:«بیمارستان فوق تخصصی رضوی طی این ایام، با موکب‌های درمانی سطح شهر و واقع در جاده‌های منتهی به مشهدالرضا(ع) همکاری و دارو و تجهیزات مورد نیاز این موکب‌ها را تأمین کرده و در محل‌های برپایی این موکب‌ها آمبولانس مستقر کرد.»
امسال پژوهشگران بیمارستان رضوی نیز پژوهشی در حیطه سنجش بهداشت و سلامت زائران پیاده در اربعین حسینی انجام داده و برای آن، اطلاعات لازم در قالب بیش از ۹ هزار پرسشنامه از زائران دریافت شده است.
تاریخ درج: ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
تعداد بازدید : 639

نظرات:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل:
متن: