بیمارستان رضوی پیشتاز در انجام اعمال پیشرفته قلب و عروق در خاورمیانه

بیمارستان رضوی پیشتاز در انجام اعمال پیشرفته قلب و عروق در خاورمیانه

جراح قلب دانشگاه آخن آلمان گفت: بیمارستان رضوی در انجام اعمال پیشرفته قلب و عروق در خاورمیانه پیشتاز است.


دکتر شهرام لطفی در حاشیه برگزاری دومین کنگره بین‌المللی قلب و عروق ایران و اروپا که در بیمارستان رضوی در حال برگزاری است، در گفت‌وگو با خبرنگار آستان نیوز با اشاره به اینکه بیمارستان رضوی در انجام اعمال پیشرفته قلب و عروق در خاورمیانه پیشتاز است، گفت: خوشبختانه بیمارستان رضوی تجهیزات و امکانات لازم را در خصوص انجام اعمال جراحی پیشرفته در اختیار دارد و از پزشکان متخصص و مجربی که می‌توانند به راحتی چنین عمل‌هایی را هدایت و مدیریت کنند، برخوردار است.
وی تصریح کرد: بیمارستان رضوی یکی از بهترین بیمارستان‌های ایران است و قابل رقابت با بسیاری از بیمارستان‌های منطقه است و آمادگی برای ورود جدیدترین تجهیزات دارد.
این متخصص قلب و عروق با اشاره به پیشرفت‌های علم پزشکی در اعمال جراحی قلب، اظهار کرد: معمولا افرادی که جراحی قلب باز می‌کنند بیمارانی هستند که درمان آنژیوپلاستی برای آنها مفید نبوده است، هرچه بیماری قلبی پیشرفته‌تر باشد، امکان عوارض ناشی از جراحی قلب باز بیشتر خواهد بود.
دکتر لطفی ابراز کرد: با وجود معرفی روش‌های پیشرفته باز کردن عروق قلب مانند آنژیوپلاستی، بیماران بدحال‌تر و مبتلایان به بیماری عروقی پیشرفته، افراد دیابتی و بیماران دچار اختلال عملکرد کلیه امروزه بیشتر از سابق جراحی قلب می‌کنند. از این رو احتمال ایجاد عوارض حین جراحی و بعد از آن نیز زیادتر شده است.
این جراح قلب ادامه داد: عوارض جراحی قلب چند نوع هستند، برخی از آنها حین عمل و برخی پس از عمل اتفاق می‌افتند. البته ممکن است عوارض دیررس هم دیده شود.
وی با بیان اینکه استفاده از روش تاوی برای تعویض دریچه آئورت قلب روز به روز در حال گسترش است، گفت: در عمل تاوی دریچه مصنوعی روی دریچه قلب بیمار تعبیه می‌شود و بدون باز کردن قفسه سینه از طریق یکی از رگ‌های اصلی پا وارد شده و دریچه را روی قلب کار می‌گذاریم.
به گفته این متخصص، روش تاوی از حدود 12 سال پیش در کشورهای اروپایی به ویژه آلمان به عنوان یک روش مرسوم برای بیماران با خطر فراوان (برای عمل قلب باز) انجام می‌شود و در حال حاضر، حدود هفتاد درصد از عمل‌های مربوط به دریچه آئورت در آلمان از طریق این روش انجام می‌شود.
جراح قلب دانشگاه آخن آلمان گفت: در آینده‌ای نزدیک و با توجه به عوارض کم این عمل و همین‌طور کوتاه بودن دوره نقاهت بیمار، این روش برای بیماران با ریسک متوسط و پایین نیز انجام خواهد شد و حتی برای دریچه میترال نیز استفاده از این روش کاربردری خواهد شد.


گفتنی است، دومین کنگره پزشکان قلب ایران و اروپا در دو زمینه بیماری‌های مادرزادی، ساختمانی و دریچه‌ای و همچنین بیماری‌های انسداد مزمن عروق از ۱۴ آذرماه در بیمارستان فوق تخصصی رضوی مشهد آغاز شده و تا 17 آذرماه ادامه خواهد داشت.
تاریخ درج: ۱۳۹۷/۰۹/۲۰
تعداد بازدید : 679

نظرات:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل:
متن: