حدود 10 درصد از نوزادان تازه متولد شده به کمک احیاء، تنفس خود را آغاز می‌کنند

حدود 10 درصد از نوزادان تازه متولد شده به کمک احیاء، تنفس خود را آغاز می‌کنند
دبیر اجرایی سمینار علمی یک روزه «احیاء نوزادان» گفت: حدود 10 درصد از نوزادان تازه متولد شده به کمک احیاء، تنفس خود را آغاز می‌کنند.
به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی بیمارستان رضوی، دکتر علیرضا نخعی مقدم در حاشیه سمینار علمی یک روزه «احیاء نوزادان» در بیمارستان فوق تخصصی رضوی مشهد گفت: در حقیقت بیش از ۹۰ درصد نوزادان تازه متولد شده نیاز به کمک‌های احیاء برای تنفس ندارند و کمتر از 10 درصد از نوزادان تازه متولد شده به کمک احیاء، تنفس خود را آغاز می‌کنند.
وی اظهار کرد: سالانه بیش از ۵ میلیون مرگ نوزادی در جهان گزارش می‌شود که ۱۹ درصد آن ناشی از آسفکسی یا خفگی زایمانی است و بنابراین با اجرای صحیح اصول ساده احیاء نوزاد، برای حدود یک میلیون نوزاد در سراسر جهان بهبود چشمگیری داشته است.
دکتر نخعی‌مقدم افزود: احیاء نوزادان بیشتر برای زایمان‌های نارس و نیز نوزادان کم‌وزن و در معرض خطر بوده است.
این متخصص کودکان با بیان اینکه مشکلات قلب و ریه نوزادان بیشترین دلیل مراجعه والدین به متخصصان است، بیان کرد: هدف از برگزاری این سمینار علمی یک روزه کاهش مرگ و میر نوزادان، عوارض طولانی‌مدت این‌ گروه و ارتقاء سطح سلامت آن‌ها از طریق ارائه آموزش‌های نوین به ماماها و متخصصان زنان و زایمان و کودکان و نوزادان بوده است.
دکتر نخعی‌مقدم تصریح کرد: در سال‌های گذشته، نوزادان کمتر از یک کیلوگرم محکوم به فنا بودند، اما در ۱۳ سال است که بیمارستان رضوی به دستگاه‌های احیاء مجهز بوده و علاوه بر حیات نوزاد عوارض طولانی مدت نوزادان در حوزه مغز را کاهش داده‌ایم.
وی تاکید کرد: اگر مادران عوامل خطر قبل از حاملگی مانند فشارخون، دیابت، عفونت‌های دوران بارداری و نیز مراقبت‌های قبل از زایمان را کنترل کنند، نوزادی سالم به دنیا خواهند آورند.
تاریخ درج: ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
تعداد بازدید : 505

نظرات:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل:
متن: