درد بیش از 10 دقیقه‌ای در ناحیه قفسه سینه را جدی بگیرید

درد بیش از 10 دقیقه‌ای در ناحیه قفسه سینه را جدی بگیرید
در حاشیه کنفرانس ادواری تغییرات نوار قلب (ECG) مطرح شد: درد بیش از 10 دقیقه‌ای در ناحیه قفسه سینه را جدی بگیرید.
به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی بیمارستان رضوی، دکتر محمد وجدان‌پرست، فلوشیپ اقدامات مداخله‌ای قلب و عروق بزرگسالان و سخنران کنفرانس ادواری تغییرات نوار قلب (ECG) در بیماران مبتلا به اختلالات شریان کرونری قلب که امروز در بیمارستان فوق تخصصی رضوی برگزار شد، عنوان کرد: تغییرات نوار قلب در بیماران مبتلا به بیماری‌های عروق کرونر قلب از شایع‌ترین نوسانات و مشکلات این دسته از بیماران است.
وی افزود: از آن‌جا که یکی از روش‌های پاراکلینیک اولیه برای شناخت مشکلات بیماران مبتلا به اختلالات عروق کرونری، بررسی دقیق نوار قلب (ECG) است، پزشکان عمومی باید نسبت به تغییرات در گزارش نوار قلب دقت لازم را داشته باشند و توجه کنند که این تغییرات ممکن است ناشی از این اختلالات یا سایر بیماری‌ها مانند اختلالات بلوک شاخه چپ قلب، فشار خون، مشکلات ریوی، حوادث عروق مغزی یا خونریزی‌های مغزی باشند.
دکتر وجدان‌پرست بیان کرد: در جلسه پیشین این سری از کنفرانس‌های ادواری، روش‌های تشخیصی بالینی طرح شده و در این جلسه روش‌های تشخیص پاراکلینیکی مطرح شد.
وی تصریح کرد: هر مرد بالای 35 سال و هر خانم بالای 40 سال در صورت احساس کردن درد در ناحیه قفسه سینه به مدت بیش از 10 دقیقه حتما باید توسط پزشک ویزیت و نوار قلب را تهیه کند.
این متخصص قلب و عروق اشاره کرد: هر درد بیش از 10 دقیقه‌ای از ناحیه فک تحتانی تا ناحیه ابتدایی معده به‌ویژه در افرادی که احتمال خطر ابتلا به مشکلات قلبی برای آن‌ها وجود دارد، نشانه و زنگ خطری جدی محسوب می‌شود.
وی با اشاره به مواردی نظیر دیابت، فشار خون، چربی خون، وزن بالا، مصرف دخانیات و به‌ویژه سیگار به عنوان فاکتورهای خطر برای ابتلا به بیماری‌های عروقی، گفت: درد در شانه چپ و در نواحی پشتی در صورتی که با جابجایی تسکین نیابند، می‌توانند جزو تظاهرات درد قلبی شناخته شوند و باید آن‌ها را جدی گرفت.
تاریخ درج: ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
تعداد بازدید : 804

نظرات:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل:
متن: