دستیابی کشور به فناوری تولید ماده اولیه FDG از خروج ارز جلوگیری می‌کند

دستیابی کشور به فناوری تولید ماده اولیه FDG از خروج ارز جلوگیری می‌کند
مدیر گروه شورای راهبردی پزشکی هسته‌ای-رادیوتراپی آنکولوژی بیمارستان رضوی بیان کرد: دستیابی کشور به فناوری تولید ماده اولیه FDG از خروج ارز جلوگیری می‌کند.
به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی بیمارستان رضوی، دکتر فرشاد امامی در آستانه ایام الله دهه فجر، ضمن عرض تبریک به ملت شریف ایران به مناسبت دستیابی کشور به فناوری تولید ماده اولیه FDG، اظهار کرد: این ماده، آب غنی‌شده است که در خدمات تشخیصی و درمانی پزشکی هسته‌ای از آن استفاده می‌شود.
وی افزود: این ماده، ماده اولیه تولید F است که در طیف وسیعی از رادیوداروها مانند FDG به کار می‌رود و این رادیودارو نیز برای تشخیص محل دقیق توده سرطانی و گسترش آن در بدن به کار می‌رود.
دکتر امامی ادامه داد: این ماده هم‌چنین کاربردهای دیگری نیز دارد؛ مثلا در تشخیص توده‌های سرطانی در سرطان مغز، به کار می‌رود که نام علمی آن FET است. این ماده در موارد دیگری مانند تولید FDOPA برای تشخیص و درمان برخی دیگر از بیماری‌های انسانی کاربرد دارد.
وی اشاره کرد: تا پیش از خودکفایی در تولید این ماده اولیه، آن را با صرف هزینه فراوانی و بسیار سنگینی وارد می‌کردیم و تا جایی که در جریانم برای هر گرم از این ماده، 50 یورو هزینه می‌شد. اخیرا نیز در برخی از مواقع برای ورود این ماده بسیار مهم با مشکلات و اختلالاتی مواجه بوده‌ایم.
دکتر امامی تصریح کرد: امیدواریم اکنون با ساخت این ماده در داخل کشور و با بهره‌گیری از دانش دانشمندان ایرانی، مشکلات در تولید رادیوداروهای مورد نیاز بیماران مبتلا به سرطان، رفع شود.
گفتنی است، چندی پیش، دکتر علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی، از توانمندی دانشمندان هسته‌ای کشور در تولید اکسیژن ۱۸، ماده اولیه FDG و داروی مورد استفاده در تجهیزات پت با خلوص ۹۵ درصد در اراک خبر داد.
تاریخ درج: ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
تعداد بازدید : 402

نظرات:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل:
متن: