شروع فصل سرما و شیوع آنفلوآنزا

شروع فصل سرما و شیوع آنفلوآنزا
«مسئولان وزارت بهداشت اعلام کرده‌اند که از سه هفته قبل تاکنون بیماری آنفلوانزا در ایران زودتر از موعد شیوع پیدا کرده و فراگیری آن در حدی است که می‌توان از بروز یک اپیدمی صحبت کرد.» این جملات گزارشی بود که یکی از سایت‌های معتبر خبری درباره شیوع بیماری این روزها یعنی آنفلوآنزا ارائه کرده است. آنفلوآنزا مشکلی است که تقریبا همه ما با شروع فصل سرما و آغاز پاییزگونگی هوا با آن مواجه می‌شویم و امسال این بیماری با اشکال گوناگون در کشور عزیزمان جان بسیاری از افراد با سیستم ایمنی ضعیف بدنی را گرفت. امسال موج آنفلوانزا با شدت هرچه تمام‌تر شروع به کار کرده و علاوه‌ بر منطقه خاورمیانه و کشور ما، حتی در کشورهای اروپایی نیز گستره زیادی داشته است. جالب است بدانیم که ویروس آنفلوآنزا هر ۱۰ سال یک جهش ژنتیکی دارد و بین انسان، طیور و برخی پستانداران مثل خوک و اسب مشترک بوده و ویروس‌ها با یکدیگر ترکیب می‌شوند و نوع جدیدی را تشکیل می‌دهند و به همین دلیل قدرت تهاجم آن بیشتر می‌شود.
به دلیل مشکلاتی که این بیماری عفونی در بدن بیمارانش ایجاد می‌کند، با دکتر حسین آریان‌پور، متخصص بیماری‌های داخلی و مدیر گروه بیماری‌های داخلی بیمارستان رضوی به گفتگو نشسته‌ایم که شما را به خوانش محتوای این مصاحبه دعوت می‌کنیم.

آقای دکتر، واقعا تا چه حد باید از شیوع بیماری آنفلوآنزا بهراسیم؟
بیماری آنفلوآنزا با شروع فصل سرما شایع شود و گریبان‌گیر اکثر افراد خواهد شد. شیوع بسیار سریعی دارد و تعداد کثیری از افراد را درگیر می‌کند و در نتیجه مشکلاتی را در حیطه پزشکی و بهداشت کشور و در نهایت، مشکلاتی در حوزه از کار افتادگی افراد در جامعه و هم‌چنین بروز اختلالات اجتماعی ایجاد می کند. ۹۵ درصد از بیماران دچار آنفلوآنزا با استراحت و استفاده از تب‌برها و کنترل بیماری به راحتی درمان می‌شوند. در ۵ درصد از موارد مبتلابه، ممکن است بررسی‌های کلیوی و کبدی لازم شود و از همه مهم‌تر اگر ریه‌های فرد مبتلا درگیر شوند خطرناک می‌شود؛ به‌ویژه در افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند در سنین بالا یا سنین پایین دچار آنفلوآنزا شدند حتی ممکن است به اتفاقات بدی مانند مرگ بینجامد.

یعنی آنفلوآنزا انواع خاصی دارد؟
یک نوع آنفلوآنزای فصلی وجود دارد که تعداد بسیاری از افراد را سالانه در فصل سرما درگیر می‌کند و علائم معمولی دارد و مرگ و میر در آن کمتر اتفاق می‌افتد. نوع دیگر این بیماری، آنفلوآنزاهای وحشی هستند که خطرناک بوده و از ویروس‌های خوکی و پرندگان منشأ می‌گیرند و در برخی از جوامع اپیدمی می‌شود.

و چه علائمی دارد؟
علائم آنفلوآنزا علائمی هستند که بسیار سریع ایجاد شده و سه علامت اصلی را شامل می شود؛ تب بالای ۳۸ درجه مقاوم به درمان های معمولی، گلودرد شدید و سرفه. معمولا بیماران مبتلا شکایت دارند که علاوه بر سرفه درد سینه هم دارند

چگونه این بیماری را از سرماخوردگی معمولی تفکیک کنیم؟
در آنفلوآنزا علائمی در کنار علائم سرماخوردگی عادی وجود دارند. معمولاً در آنفلوآنزاهای فصلی، درد عضلانی بسیار شدید است و ضعف، بی‌حالی، اسهال، استفراغ، بی‌اشتهایی و تهوع نیز ممکن است اتفاق بیفتد که در موارد سرماخوردگی تب بسیار خفیف است و به درمان‌های معمولی جواب می‌دهد.

اوج واگیری و انتقال بیماری در چه زمانی است؟
آنفلوآنزا یک بیماری ویروسی است که بیش از همه از طریق استنشاق منتقل می‌شود و بسیار راحت سرایت می‌کند و به همین خاطر، شیوع آن زیاد است. آنفلوآنزا‌ها از یک روز پیش از شروع بروز علائم قابل سرایت بوده و تا ۷ روز پس از شروع علائم ادامه می‌یابد و قابل سرایت به دیگران است. بیشترین زمان سرایت بیماری ۳ تا ۴ روز ابتدایی بروز است که باید بیمار عطسه‌ها و سرفه‌های خود را کنترل کرده و حتماً جلوی دهانش را بگیرد تا قطرات و ذرات عطسه و سرفه در فضا پخش نشوند چرا که هر کدام از این قطعات و ذرات ویروس‌های بسیار زیادی را شامل شده و باعث واگیری بقیه می‌شود.

چه عواملی در تشدید آن مؤثرند؟
شروع فصل سرما باعث شیوع بیشتر آنفلوآنزا می‌شود. هم‌چنین آلودگی هوا نیز در شیوع و پخش بیماری بسیار مؤثر است.

و توصیه شما برای پیشگیری از شیوعش؟
افرادی که می‌خواهند به این بیماری مبتلا نشوند باید بهداشت را به صورت کامل رعایت کرده و حتماً دست‌های خود را مرتب بشویند. از روبوسی کردن و دست دادن به بیماران خودداری کنند؛ چرا که عامل این بیماری ویروسی است. به همین دلیل، استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها برای درمان این بیماری توصیه نمی‌شود مگر اینکه عوارضی همراه با باکتری را ایجاد کند.
مصرف ویتامینC، مایعات ولرم و سوپ مهم‌ترین توصیه‌ها در حوزه تغذیه است. هم‌چنین توصیه می‌شود زنان باردار با بیماران مبتلا به در تماس نباشد و از دست دادن و روبوسی کردن با بیماران حتما خودداری کنند.
فرد مبتلا نیز در هنگام عطسه و سرفه باید حتماً از پخش ذرات سرفه و عطسه جلوگیری کنند. پس از استعمال دستمال کاغذی آن را معدوم کرده و در صورتی که به دستمال کاغذی دسترسی ندارند در قسمت داخلی آرنج خود عطسه یا سرفه کنند. هم‌چنین واکسیناسیون برای خانم‌های باردار به ویژه در ماه‌های دوم و سوم بارداری بسیار توصیه می‌شود.

پس تزریق واکسن آنفلوآنزا را توصیه می‌کنید؟
بله یکی از توصیه‌هایی که برای جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری همواره ارائه می‌شود، واکسیناسیون است. برای آنفلوآنزاهای فصلی واکسن باید سالانه تزریق شود. این واکسن‌ها ترکیبی از چند نوع آنفلوآنزای شایع در سال‌های پیش است و به همین خاطر توصیه می‌شود افراد پرخطری که در معرض این ویروس قرار دارند شامل افراد مسن بالای ۶۵ سال، کودکان زیر ۵ سال و بالای ۶ ماه و نیز افراد با بیماری‌های زمینه‌ای به خصوص دیابت، بیماری‌های قلبی و بیماری‌های ریوی باید حتماً این واکسن را تزریق کنند. هم‌چنین افراد زیر ۱۸ سالی که مصرف آسپرین دارند، بیمارانی که پیوند شدند یا در ۶ ماه گذشته شیمی‌درمانی شدند توصیه می‌شود که حتماً واکسیناسیون داشته باشد.
بهترین زمان تزریق این واکسن، اواخر شهریور و اوایل مهر است و باید دقت داشت که دو هفته پس از تزریق واکسن سیستم ایمنی لازم ایجاد می‌شود. این واکسن عوارض جانبی نداشته و تنها ممکن است در محل تزریق درد جزئی ایجاد شود.

تاریخ درج: ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
تعداد بازدید : 298

نظرات:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل:
متن: