قند و کودکی؛ ترس از یک بیماری خطرناک

قند و کودکی؛ ترس از یک بیماری خطرناک
همیشه نوزادی و کودکی را شیرینی‌هایی لذت‌انگیز می‌کند که با سلامتی همراه باشد. شاید برای هر پدر و مادری هیچ اتفاقی از این ناگوارتر نباشد که متوجه بیماری فرزند خردسال خود شوند؛ آن هم بیماری‌های هولناکی که فکرش را هم نمی‌کردند کودکشان به آن مبتلا شوند و همیشه عوارض ناگوارش را در بزرگ‌سالان مشاهده می‌کرده‌اند. البته همیشه ترس خوب نیست. شاید با دقت، پیش آگهی و به موقع فهمیدن، هر بیماری و اختلالی قابل درمان زودرس باشد یا حتی امکان پیشگیری از ابتلا به آن وجود داشته باشد. شاید همیشه تصور می‎‌کنیم که قند، دیابت، تزریق انسولین و عباراتی از این قبیل را باید برای فردی بالغ و بزرگ‌سال انتظار داشته باشیم اما گاهی نشانه‌های هولناکی که آینده فرزندان‌مان را تهدید می‌کنند، بروز پیدا کرده و نگرانی‌ها را صدچندان می‌کند.
متاسفانه امروزه دیابت در کودکان و نوجوانان در حال افزایش است و والدین باید با علائم دیابت کودکان آشنایی کافی داشته باشند تا سریع‌تر برای درمان این بیماری اقدام کنند. طبق تحقیقات انجام شده، تنها 9 درصد والدین قادر به تشخیص چهار نشانه های اصلی دیابت نوع 1 بودند و این در حالیست که آگاهی به موقع از بیماری بسیار لازم و ضروری است. در این رابطه با دکتر راهله میرصدرایی، فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان در بیمارستان رضوی، به گفتگو نشسته‌ایم که شما را دعوت می‌کنیم در این گفتگو میهمان ما باشید.

خانم دکتر، کودکان ما از چه زمانی در خطر ابتلا به دیابت هستند؟
دیابت کودکان در حال حاضر در کل جهان رو به افزایش است و دو بازه سنی شایع دارد؛ یکی در حوالی سنین دبستان و دیگری در حدود سن نوجوانی اما متاسفانه این بیماری در تمام سنین قابل رویت است.

یعنی دیابت در کودکان و بزرگ‌سالان همسان است؟
خیر. دیابت کودکان با دیابت بالغان بسیار متفاوت است. علت، سیر و روند، عوارض و نحوه درمان دیابت در این دو بازه سنی کاملا متفاوت است و به همین علت، این بیماری در کودکان حتماً باید زیر نظر فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان کنترل شود. در واقع، با کنترل مناسب و با آموزش کامل خانواده‌ها در حوزه واحدهای غذایی، نحوه تزریق انسولین به کودکان مبتلا و نحوه تنظیم دوزاژ انسولین و هم‌چنین انجام فعالیت‌های ورزشی مناسب با سن کودک و در کل، آگاهی دادن به خانواده‌ها می‌توان این بیماری را به نحو احسن مدیریت کرد و این‌گونه سبب کاهش عوارض و بهبود پیش‌آگهی بیماری شویم.

و عوامل ابتلای کودکان ما به دیابت؟ آیا واقعا قند و شکلات برای کودکان خطر ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد؟
ببینید، شایعترین تقسیم‌بندی دیابت به طور کلی دیابت نوع یک و نوع دو است و دیابتی که در کودکان می‌بینیم دیابت نوع یک است که در واقع یک بیماری چند عاملی است. عواملی شامل ژنتیک، محیط و بیماری‌های زمینه‌ای بدن در شیوع این بیماری نقش مهمی دارند. شاید بتوان به راحتی گفت که رژیم غذایی و چاقی یا لاغری در ایجاد این بیماری به نسبت عواملی که ذکر شد، نقش خاصی ندارند.

یعنی والدین دیابتی نباید از ابتلای فرزند خود به دیابت هراس داشته باشند؟
در واقع، دیابت در کودکان یک بیماری چندعاملی محسوب می‌شود و عوامل به صورت ترکیبی در بروز و شیوع آن مؤثر هستند؛ پس یک کودک ممکن است مبتلا به دیابت شود اما هیچ شرح حال مثبت خانوادگی در حوزه ابتلا به دیابت نداشته باشد و برعکس، ممکن است در یک خانواده چندین دیابتی وجود داشته باشد اما کودک آن‌ها هرگز مبتلا به دیابت نشود. بنابراین باید با آگاهی در حوزه دیابت سعی در تشخیص زودرس داشته و درمان را زودتر شروع کنیم تا بتوانیم از عوارض این بیماری کاهش داده و پیش‌آگهی خوبی را در خانواده انتظار داشته باشیم.

و این پیش‎آگهی از چه زمانی باید آغاز شود؟
از سوالاتی که به کرات توسط خانواده ها درباره تشخیص دیابت در کودکان مطرح می‌شود این است که چه زمانی باید برای کودک‌مان مشکوک به بیماری دیابت باشیم. باید بگویم که بیماری دیابت در هر سنی می‌تواند خود را نشان دهد؛ در دوره نوزادی و شیرخوارگی، کودکی و در سنین دبستان و تا دوره نوجوانی می توانیم دیابت نوع کودکان را شاهد باشیم.

با دیدن چه علائمی باید احتمال ابتلا را بدهیم؟
یکی از مواردی که حتماً در هر خانواده باید آموزش داده شود این است که چه علائمی علائم خطر دیابت محسوب می‌شود. میل زیاد به خوردن آب فراوان، افزایش دفعات ادرار کودک و هم‌چنین افزایش به وضوح اشتهای کودک علی‌رغم افزایش اشتها، کاهش وزن کودک و به ویژه در کودکان دختر، مسائلی مانند عفونت‌های ناحیه تناسلی می‌توانند نشان‌دهنده علائم ابتلا به دیابت باشد. در برخی مواقع، در بسیاری از خانواده‌ها کودک مبتلا به دیابت وجود دارد و والدین با آگاهی خود نسبت به علائم دیابت می‌توانند دیابت فرزندان دیگر خود را در مراحل اولیه تشخیص دهند و این تشخیص به موقع و درمان زود خیلی بهتر از این است که در مراحل پیشرفته شروع به درمان کنیم.
تاریخ درج: ۱۳۹۸/۰۹/۱۲
تعداد بازدید : 371

نظرات:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل:
متن: