ماما؛ به رنگ مادر، به آهنگ پرستار

ماما؛ به رنگ مادر، به آهنگ پرستار
وقتی در شرایط سخت و دشواری هستی که می‌دانی باید سپری‌اش کنی و به نتیجه‌اش هم ایمان داری، تنها نیروی انگیزه و به اصطلاح قوّت قلبت همین است که بدانی کسی یا کسانی هستند که طی این مسیر همراهت هستند و دردها و مشکلاتت را با جان و دل درک می‌کنند.
بارها شنیده‌ایم که می‌گویند: «باید مادر باشی تا خیلی چیزها را درک کنی». اگر بخواهیم بگوییم این جمله در فضاهای درمانی و بیمارستانی درباره چه کسانی صدق می‌کند، بی‌درنگ ماماها به ذهن‌مان می‌رسند. آن‌ها که به رنگ مهربانی مادر هستند و به دلسوزی پرستاران. سال 1980 میلادی بود برای نخستین بار پنجم ماه می به دستور سازمان بهداشت جهانی(WHO) و از طریق کنفدراسیون بین‌المللی مامایی به عنوان روز جهانی ماما معرفی شد و شعارش هم خیلی دقیق بود: ماما؛ نخستین رحمت الهی در نجات جان انسان‌ها.
امسال نیز روز جهانی مامایی مصادف با 15 اردیبهشت ماه امسال با پنجمین سال برنامه ترویج زایمان طبیعی و یک‌صدمین سالگرد مامایی آکادمیک در ایران همزمان شده و شعار آن «ماما؛ حامی سلامت خانواده» است.
بیمارستان فوق تخصصی رضوی سال‌هاست با افتتاح بخش‌های مختلفی از جمله بلوک زایمان، IVF یا نازایی، جراحی زنان و هم‌چنین کلینیک زنان و زایمان با حضور بیش از 30 ماما و 50 پزشک متخصص و فوق تخصص زنان و زایمان خدمات گسترده‌ای را در این زمینه به بانوان مراجعه‌کننده ارائه می‌کند.

ترویج زایمان طبیعی
دکتر فاطمه وحید رودسری؛ رئیس شورای گروه راهبردی زنان بیمارستان فوق تخصصی رضوی درباره خدمات این بخش از بیمارستان رضوی می‌گوید: میزان زایمان طبیعی نسبت به سزارین در این بیمارستان افزایش یافته است که برگزاری کلاس‌های آمادگی برای زایمان در طول مدت بارداری برای زنان باردار، تشکیل کمیته ترویج زایمان به صورت ماهیانه برای بانوان باردار، کمیته تخصصی بررسی اندیکاسیون سزارین، بررسی پرونده‌های سزارین‌های بار اول، امکان حضور همراه و مامای همراه در هنگام لیبل، توانمندسازی ماماها از طریق برپایی دوره‌های آموزشی، افزایش به‌کارگیری زایمان‌های بی‌درد و روش‌های مختلف دیگر، از جمله عوامل اثرگذار در افزایش میزان زایمان‌های طبیعی در این بیمارستان به شمار می‌رود.
وی می‌افزاید: در واقع، بیمارستان رضوی از جمله بیمارستان‌هایی است که توانسته لوح افتخار دوستدار مادر و نوزاد را دریافت کند و شاید بتوان گفت این موفقیت به این دلیل است که هر ساله، دوره‌های آموزشی دارای امتیاز بازآموزی با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای ماماها و پزشکان در این بیمارستان برپا می‌شود و در آن ماماهایی که مربی دانشگاه هستند یا پزشکانی که در زمینه پریناتولوژی تخصص دارند به ارائه مطالب مورد نیاز در زمینه اهمیت زایمان ایمن و زایمان طبیعی می‌پردازند.

فرشته‌های اولین لحظات زندگی
دکتر فاطمه وحید رودسری ماماها را مراقبان مستقیم میلیون‌ها مادر و نوزاد در مقاطع مختلف قبل، حین و بعد از زایمان می‌داند و می‌افزاید: بارها ثابت شده است که ماماها، موجب نجات نوزادان و مادران در حین زایمان می‌شوند. در واقع، زنان بسیاری توسط ماماها از خدمات مشاوره‌ای و آموزش بهداشت ضروری باروری بهره‌مند می‌شوند و باید گفت که زنان بارداری که از خدمات مستمر ماماها در طی دوران بارداری و حین زایمان استفاده می‌کنند، سالم‌تر و شاداب‌تر از بانوانی هستند که این خدمات را دریافت نکرده‌اند.
این پزشک متخصص روز مامایی را به تمام همکاران دلسوز خود تبریک گفته و می‌افزاید: از آنجایی که ماما مسئول جان دو فرد هم مادر و هم نوزاد است، مامایی شغل پراسترسی است. یک ماما باید تلاش کند تا نوزاد سالم متولد شود و مادر نیز درد کمتری را تحمل کند.


کمک به تجربه مادر شدن
دکتر مینو نائبی نیز یکی دیگر از پزشکان فوق تخصص زنان، زایمان و نازایی است که با سرپرستی بخش IVF یا همان بخش نازایی بیمارستان رضوی تاکنون توانسته به همراهی ماماهای دلسوز و فعال این بخش، به بیش از یک هزار زوج نازا کمک کرده و تجربه فرزند داشتن را برای آن‌ها به ارمغان بیاورند.
او که از پزشکان برجسته و بنام در حوزه نازایی است، می‌گوید: IVF فرایند آماده‌سازی جنین و انتقال آن به داخل رحم مادرانی است که نازایی داشته‌اند. در همین راستا، مشاوره‌های نازایی به صورت رایگان به مراجعه‌کنندگان به صورت تلفنی و حضوری ارائه می‌شود.
دکتر نائبی می‌افزاید: در بخش آزمایشگاه جنین‌شناسی این مرکز، رشد جنین در محیط خارج از بدن انجام شده و انکیباتورهای ویژه‌ای موجود است که شرایط را برای رشد جنین مهیا کرده و به همین دلیل، از حساسیت بالایی برخوردارند و از تکنولوژی فراوانی برخوردارند.
تاریخ درج: ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
تعداد بازدید : 1079

نظرات:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل:
متن: