مراقب قلب جوان خود باشید

مراقب قلب جوان خود باشید
تامین، حفظ و ارتقای سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی جوانان یکی از ضرورت‌های نظام سلامت هر کشوری است. بنیان بسیاری از رفتارهای تأثیرگذار بر سلامت و شیوه زندگی افراد در سنین جوانی شکل گرفته و از این رو اتخاذ شیوه زندگی و رفتارهای سالم در این دوران تأثیر شگرفی بر کاهش بار بیماری‌ها به ویژه بیماری‌های مزمن در آینده خواهد داشت. با توجه به جوان بودن ساختار جمعیتی کشورمان که حدود 20 درصد جمعیت کشور را به خود اختصاص داده است و روند رو به رشد عوامل خطر محیطی تهدیدکننده سلامت این قشر مهم از جامعه است، ارتقای سطح سلامت جوانان بسیار ضروری است.
در آستانه هفته ارتقاء سلامت جوانان، نگران شیوع میزان بروز سکته‌های قلبی در جوانان ما را به میز گفت‌وگو با پزشک نام‌آشنای قلب و عروق مشهد، دکتر سپیده افضل‌نیا، کشانده است. دعوت‌تان می‌کنیم دلایل این اتفاق نگران‌کننده را بخوانید.

خانم دکتر، مهم‌ترین عامل را در بروز سکته‌های قلبی چه می‌دانید؟
ببینید در واقع، بالا رفتن سن از مهم‌ترین دلایل ایجاد سکته های قلبی است و مشاهده می‌کنیم که با بالا رفتن سن در افراد میزان احتمال بروز سکته‌های قلبی نیز افزایش می‌یابد. البته باید بگویم که خوشبختانه با درمان‌های موجود دارویی و آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی‌ها خطر مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی کاهش یافته است.

اگر بالا رفتن سن فاکتور خطر است، پس چرا جوانان به این عارضه‌ها مبتلا می‌شوند؟
ببینید در واقع به این دلیل که عروق فرعی که در مشکلات قلبی به مقاومت افراد کمک می‌کند در قلب جوانان نسبت به قلب افراد مسن کمتر است، خطر مرگ و میر در ان‌ها بیشتر است پس باید جوانان تحت مراقبت و کنترل بیشتری قرار بگیرند.

به جز سن فاکتورهای خطر ابتلا به سکته‌های قلبی در جوانان چه می‌تواند باشد؟
علائم و فاکتورهای خطر در افراد مسن و جوان یکسان است؛ مثلا دیابت، چربی خون مصرف دخانیات، فست فود و به طور کلی، رژیم غذایی ناسالم و زندگی بدون تحرک که در حال حاضر به دلیل زندگی‌های کامپوتری و تلویزیون رواج بی‌رویه یافته، میزان خطر ابتلا و بروز مشکلات متعدد قلبی را افزایش داده است.
اما خیلی از ورزشکاران هستند که شاهد بروز سکته‌های قلبی در آن‌ها هستیم!
بله متاسفانه ورزشکارانی که هستند که به طور منظم ورزش می‌کنند و زندگی سالم و حتی رژیم غذایی مناسب دارند اما سکته می‌کنند. بگذارید به شما بگویم که اکثر این افراد دچار بیماری های مادرزادی قلب هستند که شاید در آن‌ها نهفته و ناشناخته مانده است. اگر بیماری مادرزادی نداشته باشند، گاهی طی ورزش با افزایش ضخامت دیواره بطن قلب آن‌ها راه خروجی آئورت بسته شده و متاسفانه اولین علامت آن در میادین ورزشی با سکته‌های قلبی یا حتی مرگ ناگهانی بروز می‌یابد. جالب است بدانید که این مشکل هم با اکوکاردیوگرافی ساده در مطب قابل تشخیص است.
از بیماری‌های دیگری که باعث بروز سکته قلبی در جوانان می‌شو، کاوازاکی است که افراد در سنین کودکی دچارش شده و نشانه آن تب بیش از ۵ روز در اطفال و از عوارضش التهاب عروق است. با التهاب رگ‌های قلب در این بیماری، ناحیه ورودی رگ دچار اختلال می‌شود و این التهاب توسط متخصص اکوکاردیوگرافی قلب اطفال قابلیت تشخیص دارد اما اطرافیان حس بهبودی در کودک دارند، پیگیری و کنترل آن را رها می‌کندد اما وقتی کودک به سن نوجوانی می‌رسد، این التهاب نهفته خود را با سکته‌های قلبی نشان می‌دهد؛ پس کودک دچار کاوازاکی در بزرگ‌سالی حتما باید تحت نظر متخصص قلب و عروق باشند.

و توصیه شما به ورزشکاران حرفه‌ای در رابطه با کنترل بیماری‌های قلبی و عروقی؟
ورزشکاران بسیار حرفه‌ای که ورزش‌های استقامتی شدید انجام می‌دهند ممکن است با ورزش‌های سنگین باعث آسیب به عضله قلب خود شوند و در این صورت، طی حرکات ورزشی دچار سکته‌های آنی می‌شوند.
بنابراین، توصیه شده تمامی ورزشکاران حتما تحت اکوکاردیگرافی قرار بگیرند و حتی در صورت لزوم تست ورزش برای آن‌ها انجام شود چراکه نخستین علامت این عارضه‌ها، سکته قلبی یا مرگ ناگهانی است پس باید حتی از بروز علامتش پیشگیری شود.

یعنی پیشگیری در این زمینه، خودِ درمان است؟
بله مهمترین مساله در کاهش بیماری‌های قلب و عروق و سکته‌های ناشی از آن، پیشگیری از ابتلا به آن‌هاست.

و چگونه پیشگیری کنیم؟
با کنترل رژیم غذایی و گنجاندن ورزش منظم در برنامه روزانه. 

میزان ورزش صحیح از نظر شما چقدر است؟
سازمان بهداشت جهانی در این رابطه توصیه خود را اعلام کرده است. بر اساس این توصیه، هرپنج روز در هفته به مدت ۳۰ دقیقه باید ورزش کنیم؛ آن‌ هم ورزشی که باعث بالا رفتن ضربان قلب و ایجاد تعریق در فرد شود.

و رژیم غذایی چطور؟
کاهش نمک و چربیهای حیوانی، استفاده از چربی‌های گیاهی مثل روغن کنجد و دانه انگور روغن زیتون مهم‌ترین مسائل این رژیم است. اگر چربی بالا دارید حتما باید بیشتر از غذای آب‌پز شده استفاده کنید. اگر دارای فاکتورهای خطر بیماری‌های قلب و عروق مانند استعمال دخانیات و الکل هستید حتما به‌طور جدی نسبت به قطع آن اهتمام بورزید.
اگر چنانچه دیابتیک هستید قند خون خود را به‌طور مرتب کنترل کنید. قند خون افراد در صورت ناشتا بودن باید زیر ۱۲۰ باشد. باید به شما بگویم که بدانید میزان چربی مخرب عروق‌تان حتما باید زیر ۱۰۰ باشد.
و در کنار این مراقبت‌ها، رعایت استرس و به حداقل رساندن آناز جایگاه مهمی برخوردار است.
تاریخ درج: ۱۳۹۸/۰۵/۲۲
تعداد بازدید : 973

نظرات:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل:
متن: