مرگ سالانه 2 میلیون نفر در جهان بر اثر انتقال انگل مالاریا

مرگ سالانه 2 میلیون نفر در جهان بر اثر انتقال انگل مالاریا
در حاشیه کلاس آموزشی بیماری‌های منتقله از راه آب و غذا مطرح شد: سالانه 2 میلیون نفر در جهان بر اثر انتقال انگل مالاریا فوت می‌کنند.
به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی بیمارستان رضوی، مهندس علی محمد صفری، کارشناس مبارزه با بیماری‌های منتقله از حیوان به انسان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حاشیه کلاس آموزشی بیماری‌های منتقله از راه آب و غذا که در آستانه هفته ملی «حذف مالاریا در مناطق مستعد»(مصادف با سوم مرداد) در بیمارستان فوق تخصصی رضوی برگزار شد، ضمن بیان این مطلب عنوان کرد: عامل بیماری مالاریا انگلی خونی است که باعث علامت‌های فراوانی در بدن می‌شود که یکی از آن‌ها تب نوبه بوده و از سردرد شروع شده و سپس با تب و تعریق فراوان همراه است.
وی افزود: معمولا شدت لرزه در مبتلایان بسیار فراوان است و ممکن است زردی چشم ها در مبتلایان به این انگل دیده شود و حتی باعث ایجاد حالت‌های عصبی خاصی در فرد شود. در واقع، مالاریا یکی از کشنده‌ترین بیماری‌ها بوده و هست که در قاره آفریقا تاکنون تلفات بسیار زیادی داده و تعداد زیادی از افراد مبتلا به این بیماری دچار فوت می‌کنند و در میان آن‌ها، کودکان زیر ۵ سال تعداد فراوانی دارند.
مهندس صفری ادامه داد: مهم‌ترین اقدام برای کنترل این بیماری این است که افراد مبتلا به قید فوریت شناسایی شده و تحت درمان قرار بگیرند تا اگر مورد گزش پشه‌های آنوفل که ناقل بیماری هستند، قرار گیرند در خون‌شان این انگل وجود نداشته باشد؛ بنابراین می‌توان گفت درمان بیماری مهم‌ترین اقدام برای کنترل و پیشگیری از شیوع آن در سطح دنیاست که خوشبختانه سال‌هاست در ایران هم این روند در حال انجام است.
وی تصریح کرد: خوشبختانه این بیماری در ایران به طور وسیع کنترل شده اما در جنوب کشور هم‌چنان مواردی از مالاریا گزارش می‌شود و باید گفت این بیماری از سایر کشورها به ایران منتقل شده است؛ در استان خراسان رضوی نیز مالاریای منتقل شده محلی نداریم و مواردی که شناسایی می‌شوند وارده از کشورهای دیگر هستند که هر سال چند مورد از این بیماران شناسایی شده و تحت درمان قرار می‌گیرند.
مهندس صفری اظهار کرد: نکته مهم این است که افرادی که به مناطق آلوده سفر می‌کنند و ممکن است دچار تب و لرز شدید شوند که همراه با سردرد و تعریق هستند، باید نمونه خون محیطی از آن‌ها گرفته، لام خون تهیه و بررسی شود که اگر انگل مالاریا در آن وجود دارد فرد حتما تحت درمان قرار بگیرد. در واقع، مهم‌ترین امر این است که برای پیشگیری حتما باید درمان بیماران را در دستور کار قرار داد چراکه خود درمان مهم‌ترین پیشگیری از بروز شیوع بیماری است.
وی تأکید کرد: معمولا توصیه می‌شود در هوای گرم حتما از پشه‌بند استفاده شده و از داروی کلروکین استفاده کنند تا مبتلا به بیماری نشود؛ این دارو کشنده انگل است و یک داروی خوراکی است و به‌ویژه افرادی که به آفریقا سفر می‌کنند باید از آن استفاده کنند تا به این انگل مبتلا نشوند.
مهندس صفری با بیان اینکه این بیماری واکسن خاصی ندارد و فقط باید از دور کننده‌های حشرات استفاده کرد و از تماس آن‌ها با بدن بهره ببریم، افزود: خشکاندن باتلاق‌ها و آب‌های راکد در کنترل بیماری نقش به سزایی دارد و آفریقایی‌ها در وهله نخست با خشکاندن آب‌های راکد توانستند تا حدی این بیماری را کنترل کنند چراکه پشه‌های ناقل انگل در آب‌های راکد تخم‌ریزی می‌کنند چرا که کثرت پشه‌ها و فراوانی آن‌ها عامل انتقال بیماری‌ها به انسان‌های سالم هستند. 
وی بیان کرد: حدود ۳۰۰ میلیون نفر مبتلا به مالاریا در جهان وجود دارد که سالانه حدود ۲ میلیون نفر از آن‌ها در از بین می‌روند و این بیماری از کشنده‌ترین بیماری‌هاست. متأسفانه امروزه به دلیل تبدیل جهان به یک دهکده جهانی و ارتباطات فراوان و سفرهای بلند و کوتاه‌مدتی که اتفاق می‌افتد، این بیماری ممکن است به راحتی منتقل شود. هم‌چنین خطر دیگری که جامعه جهانی را در برابر این بیماری تهدید می‌کند، مقاوم شدن پشه‌ها و حشرات به عوامل کشنده آن‌هاست.
تاریخ درج: ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
تعداد بازدید : 344

نظرات:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل:
متن: