مصرف گوشت و آلایش‌های دامی تازه بسیار خطرناک است

مصرف گوشت و آلایش‌های دامی تازه بسیار خطرناک است
در کلاس آموزشی بیماری‌های منتقله از راه آب و غذا مطرح شد: مصرف گوشت و آلایش‌های دامی به صورت تازه بسیار خطرناک است.
به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی بیمارستان رضوی، مهندس علی‌محمد صفری، کارشناس مسئول بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این کلاس که صبح امروز در بیمارستان رضوی برگزار شد، عنوان کرد: تب کریمه کنگو که عاملی ویروسی دارد و از طریق کنه‌های ناقل این بیماری منتقل می‌شوند، بیشتر در ایام تابستان شیوع می‌یابد چرا که در این زمان، کنه‌های ناقل ویروس از خواب زمستانی خود بیدار شده و با حرص و ولع خاصی حیوانات را نیش زده و خون‌خواری می‌کنند و بیماری را به دام‌های دیگر منتقل می‌کنند.
وی افزود: ممکن است این کنه‌ها به انسان حمله کرده و ویروسی که در خون بیمارِ این کنه‌ها موجود است را به انسان منتقل کنند؛ بنابراین این بیماری بسیار حائز اهمیت بوده و در منابع علمی بین کشندگی را برای 30 تا 50 درصد مبتلایانش ذکر کرده‌اند.
مهندس صفری بیان کرد: با ورود این ویروس به بدن افراد، تب، بدن‌درد، دردهای عضلانی، حالت تهوع، استفراغ، سردردهای شدید و حتی خونریزی بروز می‌یابد که ممکن است فرایند خونریزی از همه منافذ بدن فرد اعم از دهان، چشم، گوش، بینی، مقعد، مجاری ادراری صورت بگیرد و حتی خونریزی‌های زیرجلدی بدون دلایلی مثل تصادفات و سوانح برای فرد مبتلا رخ دهد.
وی تصریح کرد: از آن‌جا که در حال نزدیک شدن به فصل تابستان هستیم، پیشگیری از ابتلا به این بیماری بسیار ضروریست و نخستین گام در اطلاع‌دهی به مردم این است که از ذبح دام در معابر و منازل خود در قالب مراسم‌هایی مانند عروسی و به شکل کلی از قربانی کردن در منازل پرهیز کنند چراکه کشتار دام باید تنها در کشتارگاه‌های دارای مجوز به ویژه کشتارگاه‌هایی صورت پذیرد که دارای کارکنان ماهر و مجهز به امکانات حفاظت فردی هستند.
مهندس صفری گفت: متأسفانه در فرایند ذبح دام در معابر، وسایل حفاظت فردی و مهارت لازم به کار برده نمی‌شود و در نتیجه، محیط زندگی، خانواده و کودکان در معرض آلودگی‌های فراوانی قرار می‌گیرند.
وی هم‌چنین تأکید کرد: گوشت تازه تا 24 ساعت باید از دسترس دور و در شرایط خاصی نگهداری شود تا پدیده جمود نعشی در آن رخ دهد که طی آن، میزان اسیدلاکتیک موجود در گوشت ذبح شده، بالا رفته و بسیاری از عوامل بیماری‌زای آن از بین روند.
مهندس صفری تأکید کرد: خوردن جگر تازه به صورت خام یا حتی جگر به سیخ کشیده شده که به اندازه کافی مغزپخت نشده باشد، ممنوعیت بهداشتی دارد.
وی با بیان اینکه بیشتر کشاورزان، دامداران، سلّاخان و قصابان که با خون تازه دام در ارتباط هستند، در معرض ابتلا به بیماری کریمه کنگو هستند، عنوان کرد: مردم حتما از گوشتی استفاده کنند که زیر نظر سازمان نظام دامپزشکی کشور ذبح و نگهداری شده باشد؛ چراکه علاوه‌بر اینکه بسیاری از عوامل بیماری‌زا و قابل انتقال میان انسان و حیوان همچنان ناشناخته مانده‌اند، بسیاری از بیماری‌ها مانند بیماری کریمه کنگو در زمان زنده بودن یا پس از ذبح، علامتی از خود بروز نمی‌دهند.
این کارشناس مسئول دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم‌چنین درباره پروانه‌های مهاجرت کرده به مشهد، اظهار کرد: این پروانه‌ها حشرات بی‌آزاری هستند که عمر طولانی نداشته و به دلیل تغییرات آب و هوایی به راحتی تلف می‌شوند، نیش نداشته و از لحاظ عفونی، انتقال‌دهنده بیماری به انسان نیستند.
گفتنی است، این کلاس آموزشی به همت واحد آموزش بیمارستان رضوی با حضور بیش از 50 نفر از کارکنان و مراجعان در این مرکز درمانی برگزار شد.
تاریخ درج: ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
تعداد بازدید : 791

نظرات:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل:
متن: