کلاس «آشنایی با نقش پروبیوتیک‌ها در تغذیه‌درمانی بیماری‌ها» برگزار شد

کلاس «آشنایی با نقش پروبیوتیک‌ها در تغذیه‌درمانی بیماری‌ها» برگزار شد
کلاس «آشنایی با نقش پروبیوتیک‌ها در تغذیه‌درمانی بیماری‌ها» با حضور کارشناسان تغذیه بیمارستان‌های خراسان رضوی در بیمارستان فوق تخصصی رضوی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی بیمارستان رضوی، دکتر مجید غیور مبرهن، سرپرست مرکز یونسکوی تغذیه انسانی در مشهد و مدرس این کلاس آموزشی، در حاشیه تشریح نقش پروبیوتیک‌ها در تغذیه‌درمانی بیماری‌ها برای 40 نفر از کارشناسان تغذیه بیمارستان‌های خراسان رضوی عنوان کرد: پروبیوتیک‌ها باکتری‌های طبیعی دستگاه گوارش هستند که امروزه نقش آن‌ها در سلامتی انسان محرز شده است.
وی افزود: این باکتری‌ها در مقابله با بسیاری از بیماری‌های دستگاه گوارشی، بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، اسهال‌ها، آکنه‌های دوران بلوغ نوجوانان و بسیاری از سرطان‌ها نقش به‌سزایی دارند اما مشاهده می‌شود که در بسیاری از صنایع غذایی با فقدان یا کمبود آن مواجه هستیم.
دکتر غیور مبرهن با بیان اینکه در سال‌های اخیر، تحقیقات فراوانی بر روی این میکروباکتری‌ها صورت گرفته، گفت: نقش این میکروباکتری‌ها در مقابله با بسیاری از بیماری‌ها در حال حاضر از مباحث روز دنیا محسوب شده و آخرین تحقیقات نشانگر آن هستند که متأسفانه در صنایع غذایی امروز، این باکتری‌ها از لبنیات و سایر مواد غذایی منفک شده و بنابراین باید از خود این باکتری‌ها، غذای آن‌ها و نیز از ترکیب این دو ماده مغذّی برای بهبود فرایند گوارشی انسان استفاده شود چراکه این مواد، تولیداتی به شکل ویتامین در دستگاه‌های گوارشی ایجاد می‌کند که نقش آنتی‌بیوتیک را ایفا می‌کنند.
این استاد دانشگاه بیان کرد: بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که این باکتری‌ها برای کاهش چربی خون و بسیاری از بیماری‌های دیگر انسانی مفید هستند اما تعداد این باکتری‌ها مختص هر فرد بوده و مانند اثر انگشت افراد متفاوت است.
دکتر غیور اظهار کرد: خوشبختانه علم تغذیه به این نتیجه رسیده است که می‌توان باکتری‌های موجود در بدن افراد را به دیگران پیوند زد و از کاربردهای درمانی و فواید آن‌ها بهره کافی را برد.
این متخصص تغذیه با بیان اینکه این میکروباکتری‌ها در برخی کفیرها و دمنوش‌های گیاهی وجود دارند، ادامه داد: مواردی برای منع مصرف این باکتری‌ها برای برخی افراد وجود دارد اما به‌طور معمول، این باکتری‌ها به میزان لازم به شکل مکمل در فراورده‌های لبنی ترکیب شده و نسبت به باکتری‌های دیگر در بدن مقاومت ایجاد نمی‌کند.
تاریخ درج: ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
تعداد بازدید : 583

نظرات:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل:
متن: