گفتگو با متخصص پوست و موی بیمارستان رضوی درباره موضوعی شایع در فصل سرما

گفتگو با متخصص پوست و موی بیمارستان رضوی درباره موضوعی شایع در فصل سرما
پاییز آمد و با آمدنش برگ‌ها را ریخت؛ کار خودش را کرد و حالا ننه سرما حکومت می‌کند. تغییر فصل‌ها، تغییر لباس‌های طبیعت است. این تنوع هم شادکننده است و هم تبعاتی دارد که نشان می‌دهد باید با طبیعت همراهی کرد و خلاف جهتش حرکت کردن، طبیعت جان آدمی را در نظر نگرفتن است.
اگر بخواهیم درباره تغییراتی که فصل سرما برایمان دارد، صحبت کنیم شاید باید شایع‌ترین آن را «خارش» بدانیم. خارش در فصل پاییز موضوع شایع پوست است و در فصل زمستان هم شایع‌ترین علت شکایات مراجعه‌کنندگان به کلینیک‌های پوست است. شاید ندانید چه مسائلی در این عارضه مؤثرند؛ از تغذیه گرفته تا لباس‌هایی که می‌پوشیم. درباره این موضوع جالب و جذاب سلامت، با دکتر سید محمدرضا یوسفیان‌مقدم، متخصص پوست و موی بیمارستان رضوی، به گفت‌وگو نشستیم و دعوت‌تان می‌کنیم کنار کرسی‌های زمستانی‌تان اطلاعات‌تان را درباره پوست‌تان افزایش دهید.

آقای دکتر، خارش پوست نگران‌کننده است؟
برای مقدمه باید بگویم که همان‌طور که طبیعت مدام لباس‌های جدید خود را بر تن می‌کند، این تغییرات در پوست انسان هم همسو با طبیعت اتفاق می‌افتد. خارش هم ارمغان پاییز و پس از آن زمستان است؛ نگران‌کننده هم اگر باشد، قابل پیشگیری و درمان است. در حقیقت، هوای سرد یکی از دلایل خارش پوست است.

خارش پوست چطور اتفاق می‌افتد؟
به دنبال سرد شدن هوا، میزان رطوبت کمتر می‌شود و خشکی پوست حاصل می‌شود. در این فصل، استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده به‌ویژه در زمانی که پوست مرطوب و در اصطلاح خیس است، توصیه می‌شود.

و وقتی هوا را به وسیله لوازم گرمایشی، گرم می‌کنیم، این خشکی برطرف می‌شود؟
نه؛ در حقیقت گرم کردن هوای منازل با مکانیزم گشاد کردن عروق سطحی پوست همراه است و یکی از دلایل خشکی پوست محسوب می‌شود.

چه جالب! پس چه باید کرد؟
گرم کردن مصنوعی هوا باعث تشدید خارش و خشکی پوست می‌شود. نباید درجه حرارت را خیلی بالا برد. توصیه می‌کنیم درجه حرارت وسایل را تنظیم کنید. هم‌چنین از بخور مرطوب و در کل، مرطوب‌کننده‌های هوا استفاده کنید.
پس مرطوب کردن و مرطوب نگه داشتن پوست در این فصل مفید است.
بله. مرطوب نگه‌داشتن پوست مفید است اما اگر منظورتان استحمام است، قضیه فرق می‌کند. در حقیقت باید دفعات استحمام را در افراد مستعد به حداقل برسانیم. در استحمام هم باید استفاده از آب ولرم را مد نظر داشت و هم‌چنین هر دفعه، مدت استحمام نباید بیش از 10 دقیقه به طول بینجامد.

و تغذیه چطور؟ تغذیه هم مؤثر است؟
بله. در حوزه تغذیه مسئله نوشیدنی‌ها بسیار مهم است. نوشیدنی‌های کافئین‌دار معمولا باعث خارش یا تشدید آن می‌شوند که خوب است آب و دمنوش‌های گیاهی جایگزین آن‌ها شوند.

آقای دکتر، موارد دیگری هم در این حوزه مؤثرند؟
بله. لباس‌ها. ببینید البسه بافتنی که بیشتر در فصل زمستان استفاده می‌شوند، قابلیت تحریک پوست را دارند و توصیه می‌شود زیر این لباس‌ها حتما از لباس‌های نخی برای پیشگیری استفاده شود. علاوه‌بر شوینده‌ها، نور آفتاب هم در تحریک پوست مؤثر است.
نور آفتاب که در زمستان کمتر است!
بله. اگرچه نور آفتاب در این فصل کم می‌شود اما کماکان از اثرات تحریک‌کننده آن کاسته نمی‌شود و باید از ضدآفتاب در این فصل برای پیشگیری بهره‌ببریم. استفاده از شال‌گردن و دست‌کش می‌تواند در افراد حساس این مشکلات را به حداقل برساند.
از شوینده‌ها گفتید. شوینده‌ها چطور می‌توانند برای پوست ما ایجاد مشکل کنند؟
توصیه می‌شود برای شستن دست‌ها از شوینده‌هایی استفاده شود که خاصیت صابونی حداقل یا دارای حداقل مواد قلیایی و با خاصیت تحریک‌کنندگی کمتر و مرطوب‌کنندگی بیشتر دارند.

آقای دکتر، خارش پوست می‌تواند عارضه بیماری‌ خاصی باشد؟
بیماری‌های سیستماتیک 10 تا 25 درصد از دلایل خارش را تشکیل می‌دهند؛ بیماری‌هایی مانند نوروسایکوتیک، CLL، HIV، پارازیت‌ها، اختلالات عملکردی کلیه، کبد، تیروئید، بیماری‌های لنفوم و... . هم‌چنین داروها و گاهی داروهای غیراختصاصی قابلیت ایجاد خارش را دارند.

و توصیه‌های نهایی شما؟
خارش شایع‌ترین علت مراجعه به متخصصان پوست است. خارش با محیط ارتباط فراوانی دارد و در کنارش دلایل ارثی هم بی‌تأثیر نیست.

تاریخ درج: ۱۳۹۷/۱۰/۰۱
تعداد بازدید : 546

نظرات:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل:
متن: