ارسال دومین محموله دارویی و لوازم پزشکی؛ این بار برای سیل‌زدگان خوزستان

 ارسال دومین محموله دارویی و لوازم پزشکی؛ این بار برای سیل‌زدگان خوزستان
دومین محموله اهدایی بیمارستان رضوی شامل بیش از 230 قلم دارو لوازم پزشکی برای کمک به سیل‌زدگان خوزستان و ارائه خدمات درمانی به آنان ارسال شد.
دکتر محسن ذاکریان، مسئول هماهنگی گروه‌های جهادی بسیج دانشجویی علوم پزشکی کشور که طی هفته‌های گذشته در مناطق سیل‌زده کشور حضور داشته در مصاحبه‌ای با خبرنگار روابط عمومی و امور فرهنگی بیمارستان رضوی عنوان کرد: متأسفانه آب‌گرفتگی در معابر شهرها و به‌ویژه در مناطق روستایی بسیار زیاد است و در خوزستان نیز مناطق حمیدیه و دشت آزادگان که مورد بررسی قرار گرفته، دچار آب گرفتگی شدید و کمبود امکانات هستند.
وی افزود: با توجه به اخطارهای داده شده، بسیاری از روستاهای این مناطق تخلیه شده و خانوارهای این مناطق به کمپ‌ها منتقل شدند؛ متأسفانه برخی از روستاها به دلایل مختلف اعم از ممانعت محلی‌ها به موقع تخلیه نشده و اکنون بسیاری از هم‌وطنان‌مان در آب محاصره شده‌اند و بنابراین، دسترسی آنان به امکانات به‌ویژه امکانات درمانی کم است.
دکتر ذاکریان افزود: با بررسی‌های دقیق و کارشناسی‌های انجام شده، مجموعه فضاهایی که نیاز به دریافت خدمات درمانی دارند اعم از افراد انتقال یافته به کمپ‌ها و نیز افراد محاصره شده در آب، شناسایی شده و تعدادی از گروه‌های جهادی بسیج دانشجویی علوم پزشکی کشور با همکاری آستان قدس رضوی و به‌ویژه بیمارستان رضوی برای انجام فعالیت‌های درمانی سامان‌دهی شده‌اند.
وی با اشاره به اینکه یکی از نیازهای خیلی ضروری در این زمینه، داروست، اظهار کرد: با توجه به اینکه در این شرایط تهیه دارو از داروخانه‎ها مقدور نبوده و باید هم‌زمان با انجام معاینات توسط جهادگران، داروی مورد نیاز بیماران نیز به آن‌ها اعطاء شود، طی تماس تلفنی با مدیریت بیمارستان رضوی برای دریافت میزان قابل توجهی داروی مورد نیاز اقدام کردیم و خوشبختانه از روز جمعه نسبت به توزیع آن‌ها اقدام شد.
این جهادگر در خصوص سیل‌زدگی در لرستان نیز بیان کرد: با بررسی‌های انجام شده متوجه شدیم که خوشبختانه علی‌رغم آب‌گرفتگی شدید در بسیاری از مناطق لرستان، با حضور جهادگران سلامت از سراسر کشور و راه‌اندازی بیمارستان‌های صحرایی و سیار، نیازهای درمانی هم‌وطنان لرستانی در حال مرتفع شدن است و در حال حاضر، وضعیت سیل‌زدگی در خوزستان بحرانی‌تر است.
دکتر ذاکریان در خصوص بیماری‌های شایع در مناطق سیل‌زده تصریح کرد: متأسفانه آب بالا آمده در این مناطق، با فاضلاب و مردارهای حیوانات مخلوط و بسیار آلوده است که بیماری‌های قارچی مختلف را برای اهالی این مناطق ایجاد کرده است. هم‌چنین به این دلیل که امکان دوری از آب وجود ندارد، راه رفتن در این آب، دردهای استخوانی فراوانی را برای مردم به بار آورده است.
وی ادامه داد: با توجه به اقلیم خاص منطقه خوزستان، با مواردی نطظیر گزش عقرب و مار و جانوران دیگر مواجه هستیم و کمبود آب و امکانات بهداشتی نیز عفونت‌های گوارشی و تنفسی بسیاری را پدید آورده است.
دکتر ذاکریان گفت: با توکل به خداوند، قرار است هم‌زمان با استقرار قرارگاه جهادی درمانی در اهواز، از خدمات دارویی آستان قدس رضوی و بیمارستان فوق تخصصی رضوی برای کمک به سیل‌زدگان بهره‌مند شویم.
وی بیان کرد: در مناطق گمیشان، آق قلا و گنبد کاووس نیز با امداد آستان قدس رضوی و بیمارستان رضوی توانستیم از محموله دارو و لوازم پزشکی بهره برده و به یاری هم‌وطنان گلستانی بشتابیم و خدمات درمانی ویژه‌ و حتی جراحی‌های سبکی را برای اهالی آن مناطق انجام دهیم.
به گفته این جهادگر، بسیاری از بیماران دیابتیک، اعصاب و روان، فلج و بیماران کلیوی و برخی بیماری‌های مزمن دیگر که نیاز فراوان به استفاده متداوم از داروهای خاص داشته‌اند، به کمک این نهادهای حمایتی از تبعات عدم استفاده از داروها، رهایی یافتند.
گفتنی است، نخستین محموله اهدایی این مرکز درمانی شامل بیش از 300 قلم دارو، 4 هزار کنسرو حاوی مواد غذایی، 4 هزار آب معدنی و 200 بسته پوشک در روزهای نخست سال برای کمک به سیل‌زدگان استان گلستان ارسال شد.
تاریخ درج: ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
تعداد بازدید : 190

نظرات:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل:
متن: