اتاق زایمان

بلوک زایمان بیمارستان رضوی که در طبقه دوم فاز 1 بیمارستان و در جوار بخش‌های NICU (مراقبت های ویژه نوزادان)، IVF (ناباروری) و جراحی زنان واقع شده است، از اردیبهشت ماه ۱۳۸۵ فعالیت خود را آغاز نموده است. این بخش امکان سرویس دهی به کلیه مراجعین زایمان طبیعی، سزارین و سایر اورژانس‌های مامایی را داراست. این بخش همچنین پذیرای تمام بیماران پرخطر ارجاعی از سایر بیمارستان‌های سطح شهر و شهرستان‌های اطراف نیز می‌باشد.
در این بخش، مراقبت از مادران بر عهده ماماست که با نظارت پزشک معالج بیمار و با همکاری کمک‌پرستاران، منشی و بهداشتیار این وظیفه را به انجام می‌رسانند . در تمامی ساعات شبانه‌روز یک نفر پزشک متخصص زنان مقیم برای ویزیت بیماران و رسیدگی به موارد اورژانسی مامایی و یک نفر پزشک بیهوشی به صورت oncall(تلفنی) برای کاهش درد دارویی زایمان مشغول انجام وظیفه هستند.
بلوک زایمان بیمارستان رضوی دارای اتاق‌های تریاژ و معاینه، لیبر، زایمان، پس از زایمان، پره اکلامپسی و اتاق عمل اورژانس است. شرایط استفاده از روش‌های غیردارویی و دارویی کاهش درد زایمان (دوش و وان آب گرم‌، توپ تولد، رایحه‌درمانی، آوادرمانی با قرآن یا موسیقی آرامش‌بخش...)، کاهش درد با گاز انتونکس و داروی وریدی، بی‌حسی اپیدورال و اسپاینال (نخاعی)، استفاده از بروشور و فیلم‌های آموزشی در این بخش فراهم شده است.
ارتباط تلفنی و ملاقات حضوری مادر با خانواده‌، استفاده از خدمات مامای همراه با هماهنگی مراکز مشاوره مامایی و حضور همراه آموزش‌دیده در مرحله فعال لیبر و زایمان در این بلوک، از موارد دیگری است که شرایط آن برای بهره‌مندی مراجعان فراهم شده است.
این به بخش واجد دستگاه‌ها و تجهیزات و داروهای لازم برای کنترل، پایش و مراقبت مطلوب ازمادر و نوزاد شامل دستگاه فتال مانیتورینگ سانترال، سونوگرافی پرتابل، دستگاه‌های کنترل علائم حیاتی و مانیتورینگ بیماران، سونیکیت، الکتروشوک، میز احیاء نوزاد ونئوپاف، ترالی‌های اورژانس بزرگسال و نوزاد، کیف احیاء و ست پره اکلامپسی‌، داروهای نجات بخش، انواع پروستاگلاندین و... است.
کلاس‌های آمادگی برای زایمان در مجاورت بلوک زایمان با دارا بودن شرایط منطبق با استانداردهای کشوری، به طور منظم و دو روز در هفته با امکان حضور همراه برگزار می‌شود؛ هم‌چنین آموزش‌های لازم به مادران باردار ارائه می‌شود و در انتهای هر جلسه ورزش‌های دوران بارداری، تمرینات ریلکسیشن و آرام‌سازی انجام می‌شود. در پایان جلسات بازدید مادران از بخش انجام می‌شود. همراه آموزش‌دیده در این کلاس‌ها می‌تواند پس از دریافت گواهی از مربی کلاس در کنار مادر حضور پیدا کند. امکان تماس و مکالمه تلفنی و بسته به شرایط بخش ملاقات حضوری با همراهان پس از هماهنگی با مسئول بخش وجود دارد .

 تور مجازی بلوک زایمان
 گالری عکس  
 موقعیت بخش در بیمارستان  فازیک - طبقه دوم
 4277 و 36004278-51-0098